2022’de Motorla Yurt Dışına Çıkmak İçin Vize İşlemleri

yazar:

kategori: ,

Motorla yurt dışına çıkmak, insanların özgürlük tutkusu, yeni yerler görme arzusu ve motor kullanma hevesi bir araya geldiğinde, sıklıkla tercih edilen bir gezi türü haline gelmiştir. Türkiye’den motorla yapılacak yurt dışı seyahatleri için genellikle rota Avrupa ülkeleri iolarak belirlenmektedir. Motorla yurt dışına çıkmak için hem seyahat edecek kişinin hem de motorun bazı evraklara sahip olması gerekmektedir. Motorla yurt dışında seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, gidecekleri ülkeler için gerekli olan vizeleri almaları ve motorla seyahat için istenen gerekli evrakları eksiksiz olarak temin etmeleri gerekmektedir.

forearm plank: how to do it & benefits | openfit alphabol douchebag workout 2 cheats list [latest cheat codes] 2020

Motorla yurt dışına çıkmak isteyenler için vize işlemleri hakkında bilinmesi gerekenleri 2017-2021 yılları arasında Türkiye’den yapılan Schengen vize başvurularında en yüksek onay oranına sahip akredite acente Vizem.net ile görüştük.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Motorla Avrupa Turu İçin Hangi Vize Alınmalıdır?

Motorla Avrupa turu için Schengen vizesi alınması gerekmektedir. Seyahat edilecek ülkelerin vize uygulamaları değişebildiği için, Schengen bölgesi üyeleri dışındaki ülkeler için o ülkeye ait turist ya da transit vizesinin de alınması gerekebilmektedir.

Motosikletle Avrupa Turu Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Motosikletle Avrupa turu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Uluslararası taşıt belgesi: Aracın kime ait olduğunu gösteren belgedir. Türkiye Turing ve Otomobil Kurumundan çıkartılabilmektedir.
 • Uluslararası sürücü belgesi: Yurt dışındayken sorunsuz araç kullanılmasını sağlayan 1 yıl süreli belgedir. Türkiye Turing ve Otomobil Kurumundan alınabilmektedir.
 • Yeşil sigorta (Greencard): Seyahat edilen ülkede kaza yapılması durumunda doğan zararları karşılayan bir tür araç sigortasıdır.
 • Vize başvuru formu: Alınmak istenen ülke ve vize türüne uygun, vize başvuru formunun eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış olması gerekmektedir.
 • Pasaport: Kullanılacak pasaportun 10 yıldan eski olmaması ve seyahat edilecek olan ülkeden ayrıldıktan sonra 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Gerekli fotoğraf ölçüleri ve isterleri, başvuru yapılacak ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Schengen ülkeleri için vize başvurularında 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda biyometrik fotoğraf istenmektedir.
 • Gidiş-dönüş rezervasyonu veya güzergah: Gidilen ülkeye giriş-çıkış tarihlerinin vize başvurusunda bildirilmesi ve motorla herhangi bir ulaşım aracına binilecek ise bu ulaşım türüne ait bilet rezervasyonlarının sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Gidilen ülkede herhangi bir tıbbi acil durum oluşması veya kaza ya da hastalık hallerinde sağlık giderlerinin karşılanması amacıyla, en az 30.000 euro değerinde bir seyahat sağlık sigortası poliçesi sunulması gerekmektedir.
 • Konaklama kanıtı: Vize başvuru sahibinin gidilen ülkede bulunduğu süre boyunca nerede konaklayacağını gösteren belgeleri sunması gerekmektedir.
 • Finansal kanıt: Kişinin seyahati boyunca doğacak tüm masraflarını nasıl karşılayacağına dair, banka hesap dökümü veya maaş bordrosu gibi evrakları sunması gerekmektedir.
 • Vize ücreti dekontu: Vize ücretinin ödendiğini kanıtlayan dekont sunulmalıdır.

Motor ile seyahat edilecek ülkelere, alınacak vize türüne ve vize başvuru sahiplerinin özel durumlarına göre, vize başvurularında farklı evrakların da talep edilmesi mümkündür.

Motosiklet İle Avrupa Turu İçin Vize Nasıl Alınır?

Motosiklet ile Avrupa turu vizesi almak için öncelikle seyahat edilecek ülkelerin belirlenmesi gereklidir; ardından seyahat edilecek ülkelerin Türk vatandaşları için belirlediği vize uygulamaları öğrenilmelidir. Alınacak vize türü belirlendikten sonra, vize başvurusunda istenen evrakların eksiksiz şekilde hazırlanması ve vize başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Vize başvurusunu gerçekleştirmek için, vize alınmak istenen ülkenin dış temsilciliklerinden, aracı kurumlardan veya akredite acenteler üzerinden vize randevusu alınması gerekmektedir; vize randevuları online randevu sistemlerinden, telefon ile veya e-posta ile alınabilmektedir. Evraklar hazırlandıktan sonra randevu gününde başvuru merkezine gidilerek evraklar teslim edilmekte, biyometri işlemleri yapılmakta ve vize ücreti ödenmektedir. Tüm aşamaların tamamlanmasının ardından vize başvurusu dış temsilciliğin ilgili vize birimine iletilmektedir.

Motor İle Avrupa Turu Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Motor ile Avrupa turu vizesi başvuru ücreti 80 eurodur. Schengen ülkeleri dışında kalan ülkeler için farklı vize ücretleri söz konusu olabilmektedir.

4 Maddede Motorla Yurt Dışına Çıkacakların Bilmesi Gerekenler

Motosiklet ile yurt dışına çıkacak kişiler tarafından en çok merak edilenleri Vizem.net danışmanlarına sorduk ve aldığımız cevapları aşağıda sıraladık.

Motosiklet İle Avrupa Turu Maliyeti Ne Kadardır?

Motosiklet ile Avrupa turu maliyeti için benzin, konaklama, yeme-içme, iletişim, ulaşım (yol veya geçiş ücretleri), servis-yedek parça gibi birçok giderin toplanması gerekmektedir.

Avrupa seyahatlerinde bir aylık ortalama yakıt maliyeti 100 km’de 3 lt harcayan bir motor için; otobanda 95-105 km/s, normal yollarda 70-90 km/s ile gittiği hesap edildiğinde ortalama 350 eurodur.

Avrupa’da 1 ay süre ile ortalama bir tesiste konaklamanın maliyeti ise 750 euro civarından başlamakta ve tercih edilen tesise göre artmaktadır. Konaklama masrafı, ülkelerdeki uygun fiyatlı hosteller ve kamplar tercih edildiğinde yaklaşık 300 ile 500 euro civarına düşebilmektedir. Avrupa seyahatlerinde yeme-içme masrafları kişinin tercihlerine göre değişmektedir. Uygun fiyatlı restoranlarda bir öğün için 5 ila 10 euro arasında ücret ödenirken, daha iyi restoranlarda fiyat artmakta veya kendi yemeğini yapma şansı olanlar bunu tercih ederse de maliyet düşmektedir. Motor ile yurtdışı gezileri boyunca iletişim imkanı olarak bir çok yerde ücretsiz erişilen kablosuz internet bağlantı noktaları tercih edilmektedir.

Avrupa seyahatinin motosiklet ile yapılacağı göz önüne alındığında, yol ve geçiş ücretleri ödeneceğinin de unutulmaması gerekmektedir. Ayrıca motosiklet için servis veya yedek parça ihtiyacı da doğabilmektedir.

2022’de Avrupa Benzin Fiyatları Nasıldır?

2022’de Avrupa benzin fiyatları 5 Avrupa ülkesi için aşağıda listelenmiştir.

 • Yunanistan benzin fiyatı litre başına 1,94 eurodur.
 • Almanya’da benzinin litresi 1,82 eurodur.
 • İtalya’da benzinin litresi 1,94 eurodur.
 • Hollanda’da benzinin litresi 2,17 eurodur.
 • Polonya’da benzinin litresi 1,17 eurodur.

2022’de Avrupa Mazot Fiyatları Nasıldır?

2022’de Avrupa mazot fiyatları 5 Avrupa ülkesi için aşağıda listelenmiştir.

 • Yunanistan mazot fiyatı litre başına 1,68 eurodur.
 • Almanya’da mazotun litresi 2,03 eurodur.
 • İtalya’da mazotun litresi 1,6 eurodur.
 • Hollanda’da mazotun litresi 1,8 eurodur.
 • Polonya’da mazotun litresi 1,1 eurodur.

Motorla Yurt Dışına Nasıl Çıkılır?

Motorla yurt dışına gümrük kapılarından pasaport, vize ve güvenlik kontrolü yapılarak çıkılabilmektedir. Seyahat eden kişinin hem kendisine hem de aracına ait tüm güncel evraklarını yanında bulundurması zorunludur.

Motorla Yurt Dışına Çıkarken Hangi Gümrük Kapıları Kullanılır?

Motorla yurt dışına çıkarken hangi gümrük kapılarının kullanılacağı aşağıda listelenmiştir.

 • Türkiye’de Edirne’de bulunan İpsala gümrük kapısından Yunanistan’ın Dedeağaç şehrine geçilmektedir.
 • Türkiye’de Edirne’de bulunan Hamzabeyli gümrük kapısından Bulgaristan’ın Elhovo şehrine geçilmektedir.
 • Türkiye’de Edirne’de bulunan Pazarkule gümrük kapısından Yunanistan’ın Kestanelik şehrine geçilmektedir.
 • Türkiye’de Edirne’de bulunan Kapıkule gümrük kapısından Bulgaristan’ın Hasköy şehrine geçilmektedir.
 • Türkiye’de Kırklareli’nde bulunan Dereköy gümrük kapısından Bulgaristan’ın Burgaz şehrine geçilmektedir.
 • Türkiye’de Artvin’de bulunan Sarp gümrük kapısından Gürcistan’ın Batum şehrine geçilmektedir.
 • Türkiye’de Iğdır’da bulunan Dilucu gümrük kapısından Azerbaycan’ın Sederek kasabasına geçillmektedir.
 • Türkiye’de Hakkari’de bulunan Esendere gümrük kapısından İran’ın Sero şehrine geçilmektedir.

Motorla yurt dışı Avrupa seyahatleri için Yunanistan ve Bulgaristan ülkelerinde bulunan sınır kapıları ve geçiş noktaları tercih edilmektedir.

Motosikletle Avrupa Turu İçin Popüler Rotalar Hangileridir?

Motorla Avrupa turu için popüler rotalar aşağıda listelenmiştir.

 • İzmir-Yunanistan-Makedonya-Arnavutluk-Yunanistan-İzmir
 • İzmir-Gelibolu-Edirne-Transfaragasan-Köstence-Varna-Edirne-İzmir
 • Edirne-Yunanistan-Selanik-Arnavutluk-Durres Limanı-İtalya

Motorla Yunanistan Turu Nasıldır?

 

Motorla Yunanistan turu; ülkenin konumundan, Yunanistan’da motor kullanımının yaygın olmasından ve Yunanistan’ın turistik geziler için popüler bir ülke olmasından dolayı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından yoğunlukla tercih edilmektedir.

Motosikletle Yunanistan turu için Türkiye’de Edirne’de bulunan İpsala ve Pazarkule gümrük kapıları kullanılmaktadır. Yunanistan’da turistik gezi için daha çok Atina, Santorini, Mikanos gibi şehirler tercih edilmektedir. Yunanistan konaklama ücretleri, seçilen tesise, konumuna, merkeze yakınlığına, seyahat tarihine göre değişiklik göstermektedir.

Motorla yapılan bir Yunanistan turunda; konaklama için günlük en az 30 euro, yeme-içme için günlük yaklaşık 20 euro harcanmaktadır; benzin, eğlence ve diğer masraflarla birlikte motorla yapılan bir Yunanistan turu günlük yaklaşık 100 euro maliyetinde olmaktadır.

Motorla Yunanistan turu yapmak isteyen Türk vatandaşlarının, sahip oldukları pasaport türüne göre, vize talep ediliyor ise Yunanistan vize başvurusu yapmaları ve vize başvurusunda motorla seyahat edeceklerini bildirerek motora ait belgeleri de teslim etmeleri gerekmektedir.