Belediyeler

AFYONKARAHİSAR BELEDİYE MECLİSİ´NDEN İSRALİ´E KINAMA

AFYONKARAHSAR BELEDYE MECLS’NDEN SRAL’E KINAMA

         Afyonkarahisar Belediye Meclisi, srail’in Mescid-i Aksa’daki saldrlarn knad. Ortak bildiride “Afyonkarahisar Belediye Meclisi olarak bu zulmü ve hukuk tanmazl iddetle knyoruz” denildi.

Bildiride u görülere yer verildi;

         ” srail’in, Kudüs’te sivil ve savunmasz Filistin halkna yönelik uygulad iddetin, baskc politikalarn ve ibadet özgürlüünü engellemeye yönelik giriimleri, Ramazan Bayram’nn hemen arifesinde vahim bir boyut kazanmtr. Halen artarak devam etmektedir.Mukaddes mekan Mescid-i Aksa ve çevresinde, srail güvenlik güçleri tarafndan gaz, plastik mermi ve ses bombalaryla gerçekletirilen menfur saldrlarn, bebek ve çocuklar dahil çok sayda masum Filistinlinin yaralanmasna ve ölümüne sebep olmutur/olmaktadr. Afyonkarahisar Belediye Meclisi olarak, bu zulmü ve hukuk tanmazl iddetle knyoruz.

          Birlemi Milletlerin (BM) uluslararas insancl hukuk ve insan haklar hukuku çerçevesinde ykm ve tahliyelerin durdurulmas; mukaddes mekanlarn statükosunun korunmas için srail’e yönelik çarsna tam destek verdiimizi ve bu çarnn arkasnda bütün BM üyesi ülkelerin kararllkla durmas gerektiini belirtiyoruz. Ayrca Uluslararas Ceza Mahkemesinin (UCM), 1967’den bu yana srail’in igali altndaki Dou Kudüs dahil Filistin topraklarnda yarg yetkisine sahip bulunduuna dair karar, srail’in Filistin topraklarnda ilemekte olduu suçlardan dolay hesap vermesinin ve söz konusu suçlarn sorumlularnn tespit edilmesinin önünü açmtr. Bu çerçevede, Uluslararas Ceza Mahkemesinin (UCM)’nin, yaanan olaylar ve insanlk suçlar bakmndan srail’e kar net bir tavr alarak, görevini yerine getirmesini talep ediyor ve destekliyoruz”.

 

 

.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu