Türkiye

Avrupa Süper Ligi’nden UEFA’ya çalım!

İspanyol futbol devi Real Madrid’in Başkanı Florentino Perez, UEFA’nın bir tekel olduğunu belirterek Avrupa Süper Ligi’ni kurmalarının sebebinin “futbolun geleceğini kurtarmak” olduğunu söyledi.
Aralarında Barcelona, Liverpool ve Juventus gibi büyük kulüplerin de yer aldığı 12 takımın UEFA ve FIFA’dan bağımsız olarak Avrupa Süper Ligi’ni kurduklarını açıklamasının yankıları sürüyor.
Aynı zamanda yeni kurulan Avrupa Süper Ligi’nin de başkanı olan ve gelişmelerle ilgili ilk kez basına konuşan Başkanı Perez, dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu.
Perez, Covid-19 salgını döneminde futbolun büyük yara aldığını belirterek, bu sporun “gelişmesi ve evrilmesi” gerektiğini söyledi.
Avrupa futbolunun risk altında olduğunu ve futbolun geleceğini kurtarmaları gerektiğini ifade eden Perez, “UEFA bir tekel oluşturdu. Daha şeffaf olmaları gerekiyor. (UEFA yöneticilerinin) Neden böyle konuştuklarına anlam veremiyorum. Şampiyonlar Ligi’ni kurdular ancak iyi bir şekilde işlemiyor. Futbolu kurtarmamız gerek. Tüm federasyon ve kulüpler birlikleriyle görüştüm. 2024’te UEFA yeni bir oluşum başlatacak. Ancak bu çok geç. O zamana kadar bu şartlar altında futbol kulüpleri yok olacak.” diye konuştu.
UEFA’nın kulüp ve oyuncuları tehdit etmek yerine diyalog çağrısında bulunması gerektiğini söyleyen Perez, “UEFA’nın geçmişi çok da temiz değil. Bu konulardan bahsetmek istemiyorum. Şampiyonlar Ligi gelirleri şu anda bize yetmiyor. Şu anda ölmek üzereyiz. Seyirci yok ve stad gelirlerimiz sıfırlandı. Küçük orta ya da büyük kulüplerin hepsi batma noktasına geldi. 2024’e kadar bekleyemeyiz. Bir şeyler yapmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.Perez: Futbolcular ve kulüpler Şampiyonlr Ligi’nden men edilemez.
Perez ayrıca UEFA’nın Avrupa Süper Ligi’ne katılacak futbolcu ve kulüpleri kendi yerel ligleri ve Şampiyonlar Ligi’nden men edeceğini açıklamasına da değinerek, “Kesinlikle böyle bir şey olmayacak. Bundan eminim. Ne Real Madrid, ne de Manchester City Şampiyonlar Ligi’nden ihraç edilemez.” dedi.
Durumun kulüpler adına oldukça kritik bir noktaya geldiği ifade eden Perez, “Her hafta 15 kulüp maç yapacak ve bu kulplere para akacak. Dünyada 4 milyar kişiyi ekran başına toplayabilen başka bir spor dalı yok. Futbolun en azından gelecek 20 senesini kurtarmamız gerekiyor. Bu döngü tıpkı bir piramit gibi. Para gelmeli ki, biz de oyuncu satın alalım. Kimse para basmıyor öyle değil mi?” diye konuştu.
UEFA: Şampiyonlar Ligi 2024’te 36 takımla oynanacak
İtalya, İspanya ve İngiltere’den 12 köklü futbol kulübünün Avrupa Süper Ligi’ni kurduğunu açıklamasına UEFA sert cevap vermiş, UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, futbolcuların söz konusu Süper Lig’de oynamaları halinde FIFA Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası’ndan men edileceğini duyurmuştu.
Kriz toplantısı yapan UEFA İcra Kurulu, ayrıca 2024-2025 sezonundan itibaren Şampiyonlar Ligi’ne 36 takımın katılacağını ve maçların lig usulüne göre oynanacağını açıklamıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu