Siyaset

İzmir’de AKM’nin Emniyet Müdürlüğü yapılmasına ortak ses

Son günlerde İzmir kamuoyunun gündemini meşgul eden Atatürk Kültür Merkezi’nin İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne tahsis edilmesine yönelik girişimlere bir tepki de sanatçılardan geldi.

İZMİR (İGFA) – TRT’den emekli koro şefi ve ses sanatçısı Selim Öztaş’ın önderliğinde “AKM’de söylenecek son şarkılar olmasın” diye çok sayıda sanatçı İzmir’de bir araya geldi, şarkılar söyledi, tepkilerini dile getirdi.

Selim Öztaş Musiki Kulübü tarafından AKM’de düzenlenen etkinliğe Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel de katılarak destek verdi.

AKM’de düzenlenen konserin ardından söz alan ses sanatçısı Selim Öztaş, sanatlarını çok uzun yıllardır AKM sahnesinden icra ettiklerini vurguladı. “Hepimiz üzgünüz. Bu şehrin yöneticilerine kırgınız” diyen Öztaş, “Burası bizim yuvamız. Çocuklar annesinin babasının yanında nasıl büyürse bizler de bu sahnede büyüdük. Onlarca sanatçı geçti bu sahneden. Birçoğu ebediyete intikal etti. Bugün onların çocukları çalıyor bu sahnede. Bu sahne sanatçılar için mabed niteliğinde. Üzüntümüz bundan. Sayın Valim sesimizi duyun. Üzüntümüzü duyun. Mabedimize dokunmayın” diye konuştu.

Etkinlikte söz alan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ise, gerek verdiği soru önergesi ile gerek Ege Üniversitesi Rektörlüğü ile yaptığı konuşma ile ve gerekse İzmir Valisi ile yüz yüze görüşerek konuyla ilgili tepkisini dile getirdiğini anımsattı. “Olması gereken İçişleri Bakanlığı’nın kendi bütçesiyle emniyet personelinin medeni bir şekilde görev yapacağı binayı inşa etmesidir” diyen Milletvekili Sertel, “Atatürk’ün ‘Sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ sözüne rağmen, kentin hayat damarlarını kesmek istiyorlar. Şayet böyle bir şey yapılırsa ya Atatürk ismine yönelik bir düşmanlıkları olur – ki olmayacağını düşünüyorum- ama eğer burayı Emniyet binası yaparlarsa bu söylemi haklı çıkarmış olurlar. Bunun olmaması için sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu