Türkiye

Bakan Koca’dan mutasyonlu virüs açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Koca ülkemizdeki mutasyonlu virüs için, “Mutasyonun Türkiye’deki oranı yüzde 75 ulaştı. Ülkemizde ağırlıklı olarak İngiliz mutantı söz konusu. ” dedi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtladı.
MUTASYONLU VİRÜS
Mutasyonla ilgili her geçen gün artıyor ve ağırlıklı şu an mutasyonun Türkiye’deki oranı yüzde 75 ulaştı. Bunun yüzde 50 ila 95 arası değiştiğini görülüyor.
Bunun dışında da ülkemizde ağırlıklı olarak İngiliz mutantı söz konusu. Var olan virüsün yerine İngiliz mutantı geçti. Bu varyantın en önemli özelliği bulaştırıcılığının çok yüksek olması. 
AK PARTİ KONGRELERİ 
Bu konuyu gündemde tutmanın kimseye faydasının olmadığı kanaatindeyim. Bugüne kadar Bilim Kurulu üyelerimiz dahil olmak üzere kapalı ortamlarda virüsün bulaştığını biliyoruz. Bu bilgilendirme de bir değişiklik söz konusu değil dolayısıyla herkesin bu mücadelede üzerine düşen sorumluluğun gereğini yapması gerektiği kanaatindeyim. Burada bir ayrıcalık çıkarma hikayesini oluşturmanın doğru olmaz. 
TERAVİH NAMAZI 
Geçen seneki gibi Ramazan’da teraviler kapalı olmayacak ama özellikle bu noktada hassasiyet gösterilerek önlemler alınarak kılmaya devam edilecek.
Toplu organizasyonlar iftar ve sahur gibi toplanmalar Cumhurbaşkanımızın açıkladığı şekliyle yasaklandı.
BİONTECH AŞISI
Biontech aşısı birkaç gün içinde başlayacak. Lojistik tamamlandı. Şuan 2.8 milyon geldi. Birkaç hafta içinde 4 bucuk milyona tamamlamış olacağız. Sırası gelen Biontech aşısı olmak istemiyorum dediğinde yaptırmama hakkı olacak.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu