Yaşam

Bursa’da 50 yaban ördek Uluabat’tan doğaya bırakıldı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bursa’da Uluabat Gölü’ne rehabilite edilmiş 50 yaban ördeği bıraktı.

BURSA (İGFA) – Karacabey ilçesine bağlı Avrupa Leylek Köyü Ağı’na üye kırsal Karaağaç Mahallesi’nde Uluabat Gölü’ne rehabilite edilmiş 50 yaban ördeği salan Bakan Pakdemirli’nin katıldığı etkinliğe Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül’ün yanı sıra Bursa Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürü İsmail Üzmez ile çok sayıda protokol üyesi ve davetliiler katıldı.

Etkinlikte bir konuşma gerçekleştiren Bakan Pakdemirli, “Halbuki sulak alanlar, gerçekten doğayı besleyen ve biyolojik çeşitliliği besleyen, doğadaki, tabiattaki işlevleri açısından çok önemli bir konumdadır” dedi.

Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin 1994 yılından itibaren Ramsar Sözleşmesi’ne taraf olduğunu aktararak, “Ramsar, hem sulak alanlar hem de sulak alanlardaki biyoçeşitliliğin korunmasına yönelik çalışmalardır. Türkiye’de 14 Ramsar alanı var, koruma altında olan. Ramsar alanlarının ötesinde de 95 koruma alanımız var. Yani Ramsar alanıyla kabaca önemli bir alanı korurken bunun ötesinde de 95 sulak alanı, yaklaşık 1 milyon hektarın üzerinde bir alandır ve bu alan, ülkemiz yüzölçümünün yüzde 1-1,5’ine denk gelen bir alandır. Biz, her zaman olduğu gibi özellikle son 20 senede, her gün ve daima olarak, tabiat alanlarımızı, yeşil alanlarımızı, sulak alanlarımızı koruma gayesiyle çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

Daha sonra Kuş Tahnit ve Sergi Salonu’nu gezen Bakan Pakdemirli, kuş gözlem kulesinde incelemelerde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu