Türkiye

Bursa’da bilimsel araştırma projelerine ilgi artıyor

Bursa Uludağ Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinatörlüğü, 2019 yılının Mayıs ayından itibaren başvurusu yapılan ve desteklenen projeler ile ilgili istatistikleri açıkladı.

BURSA (İGFA) – Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, BAP Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Cansev ile bir araya gelerek yürütülen çalışmalar ve hedefler konusunda fikir alışverişinde bulundu. Koordinatörlüğün işleyişinden ve elde edilen sonuçlardan son derece memnun olduklarını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, 2021 yılının ilk dört ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre başvurusu yapılan ve desteklenen proje sayılarının da iki katına çıktığının tespit edildiğini söyledi.

“BAP Koordinatörlüğümüz, üniversitemizin hedefleri doğrultusunda çok önemli adımlar attı” diyen Rektör Prof. Dr. Kılavuz, “Bunun karşılığında da araştırmacılarımızın bilimsel araştırmalara olan ilgisi arttı. BAP Birimi proje desteklerine karşı artan bu ilgi bizim için son derece sevindiricidir. Üniversitemizde yürütülen bu projelerin bilimsel çıktılarının önümüzdeki dönemlerde Üniversitemizin ulusal ve uluslararası sıralamalarda hak ettiği yerlere gelmesi için katkıda bulunacağına dair inancımız kuvvetlidir. Üniversitemiz mensuplarının dış kaynaklı projelerden de daha fazla yararlanabilmesi için yaptığımız çalışmalar devam etmektedir. BAP Birimi faaliyetlerinin iyileştirilmesi sürecinde anlayış gösteren ve bize destek veren tüm araştırmacılarımıza teşekkür ederiz” diye konuştu.

BU YILIN İLK 4 AYINDA ÖNCEKİ YILA GÖRE PROJE SAYISI 2 KATINA ÇIKTI

Bugüne kadar toplam 206projeyi kabul ettiklerini aktaran BAP Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Cansev ise, projelerin 140 tanesi eski olduğunu, 66’sının ise yeni yönerge hükümlerine tabi projeler olduğunu kaydetti. BAPSİS’in faaliyete geçtiği 11 Kasım 2020 tarihindenbugüne kadar geçen 6 aylık süre içerisinde yeni yönerge hükümlerine bağlı olarak aylık ortalama 11 proje desteklendiğini kaydeden Prof. Dr. Cansev, “Bu yılın ilk dört ayı ile 2020 yılının aynı dönemi karşılaştırıldığında, başvurusu yapılan ve desteklenen proje sayısı iki katına çıkmıştır. Bugün itibari ile sistemde değerlendirme aşamasında 25adet, taslak halinde ise 60 adet proje bulunmaktadır. Bu veriler, pandemi koşullarına rağmen üniversitemizde yapılan proje faaliyetlerinde anlamlı artışlar olduğunu göstermektedir” dedi.

Bu arada desteklenmeye değer bulunan 206 projenin 60’ının hızlı destek, 54’ünün uygulamalı araştırma (küçük, orta, büyük), 55’inin tez, 24’ünün genel araştırma, 7’sinin altyapı (öğrenci topluluklarına ve performans ödülü karşılığı birimlere verilen altyapı destekleri), 2’sinin tamamlayıcı destek, 2’sinin lisans öğrencisi katılımlı ve 2’sinin de sanayi katılımlı araştırma projesi olduğu bilgisi paylaşıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu