Yaşam

Bursa’nın ‘közde’si!

Bursa’nın meşhur lezzetleri şifa dağıtıyor. Kolesterolü düşüren, yüzde 40 ağrı kesici görevi gören, pankreas ve meme kanseri riskini azaltan, kolay nefes almayı sağlayan, diyabet ve parkinson hastalıklarını önlemeye yardımcı olan, depresyonu iyileştiren, siroz riskini yüzde 50 azaltan ve astım riskini belirgin şekilde önleyen; yani aslında şifa deposu da olan Bursa’nın ‘közde kahvesi.’

ERCAN ÇALIŞIR / BURSADA BUGÜN (BURSA İGFA)
Bazı kahveleri içerken uzaklara bakarım, bazı kahveleri içerken de kokusundan özlem duyarım. Her yudumda özlem her telvede bolca hüzün vardır.
İşte Bursa’dan uzak kalınca özlem duyacağınız, her yudumunda sevincini ve özlemini yaşayacağınız, üstüne 40 yıl da hatır bırakacağınız Bursa’nın gözdesi ‘közde kahve’yi sizinle buluşturduk.

‘Közde kahve’ içmek isteyenlerin en çok tercih ettiği işletmenin sahibi, “Koza Han’da 20 senelik esnafız. Han içinde birçok esnaf ‘közde kahve’ yapıyor artık. Şehir dışından misafirlerimiz özellikle bu lezzeti tatmaya geliyor. Közde yaptığımız için pişmesi 10 dakika kadar sürüyor. İlgi ve alakadan son derece memnunuz. Evde yapılan kahve ile közde kahvenin arasında çok fark var. Evdeki kahvenin telvesi, içenlerin ağzına gelir ama közde kahve uzun süre piştiği için telve tamamen yok olur ve muazzam bir lezzet ortaya çıkar” derken, kahvenin köpüklü olması için tüyo vermeyi de ihmal etmedi. “Püf noktası şeker ve telvenin karıştırılmaması aslında. Olduğu gibi kısık ateşte pişirilen kahve zaten köpüklü oluyor. Vatandaşların yaptığı en büyük hata şeker ve telveyi suyu dökünce karıştırmaktır. Soğuk sudan ziyade, kahvenin pişerken akışkan kıvama gelmesi önemlidir” dedi.

“KÖZDE KAHVENİN MÜDAVİMİ OLDUK”

İşletmenin daimi müşterisi olduğunu söyleyen bir vatandaş, “Biz buranın müdavimi olduk. Bursa’mıza bu lezzeti kazandıran işletme sahibinin bizde ayrı bir yeri var. Bizi közde kahve müdavimi yapan kendisidir. Gün geliyor üst üste ikinci kahveyi içiyoruz. Turistlerin de ilgisini çok çekiyor. Bursalı olarak şehrimize ait bu lezzeti, Bursa’mızın tanıtımı açısından çok memnuniyet verici buluyorum” diyerek, Koza Han’ı ziyarete geleceklere öneride de bulundu. “Tüm hemşehrilerimiz ve şehir dışından gelenlerin bu lezzeti kesinlikle denemelerini öneriyorum.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu