Yerel

Covid’e ‘sakatat’ kalkanı! Taleplere yetişilmiyor…

Bursa’da pandemi döneminde vatandaşın en çok sakatat tükettiğini söyleyen Akçalar Ciğercisi işletme sahibi Osman Akın, bu soğuklarda özellikle kelle paça, ayak paça ve işkembenin doktor tavsiyesi ile tüketilen ürünler olduğunu ifade etti.

GÜLİN ÖZDEMİR – CANSU ÖZDEMİR / BURSADA BUGÜN (BURSA İGFA)
Bursa’da ağır kış aylarında bağışıklığı güçlendiren kelle paça, ayak paça, kokoreç için işkembe sakatatlar arasında en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Pandemi sebebiyle de önlemlerini artıran vatandaşlar, kış aylarında daha çok “şifa kaynağı” olduğu belirtilen ve sakatattan yapılan çorbaları tüketmeye başladı.
Peki fiyatlar ne durumda? Vatandaş en çok hangi sakatat ürünleri tercih ediyor?  

Akçalar Ciğercisi işletme sahibi Osman Akın, konu hakkında açıklamalarda bulundu.

“ARTIK DOKTOR TAVSİYESİYLE TÜKETİLİYOR”

Sakatat ürünlerin şifa deposu olduğunu belirten Osman Akın, “Şimdilerde en yararlı olanlar sakatat. Özellikle bu soğuklarda kelle paça, ayak paça, işkembe artık doktor tavsiyesi ile tüketilen ürünler. Kış mevsimlerinde en çok tüketilenler kelle, işkembe paça. Bu ürünler mevsimsel olarak değişkenlik gösterebiliyor” dedi. 

“FİYATLAR ÇİFTÇİYE BAĞLI”

“Ana ürünler olarak işkembenin kilosu 25 TL” diyen Akın, “Ayak paça, kuzu dana olarak 5-12 TL olarak değişiyor. Kelle adet fiyatı 30 TL, dana ciğer 75 TL, kuzu ciğer ise 120 TL. Fiyatlarımız biraz yüksek ama şöyle ki; bizim fiyatlarımız çiftçiye bağlı olduğu için çiftçinin de maliyetleri gündemde gördüğümüz kadarıyla epey yüksek. O yüzden biz de elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Belli ki fiyatları düşüremiyoruz. Elimizden gelen bu kadar. Birinci sınıf ilk gelen her zaman çiftçidir. Çiftçinin maliyetleri yüksek olduğu için arada aracılar da olduğundan bizlere de yüksek fiyatlı geliyor. Bizlerde elimizden geldiğince düşük fiyattan yansıtmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Kış mevsiminden dolayı kelle paça ve işkembenin  sık tercih edildiğimi söyleyen Akın Yaz aylarında ise ciğer, kokoreç, yürek, uykuluk gibi mangal türü ürünlerim daha çok tüketildiğini ifade etti. 

“ÇORBACILARDAN TALEP ALIYORUZ”

Osman Akın sözlerine şöyle devam etti; “Dana beyin fiyatlarımız 1 adet 15 TL’dir. Kuzu beyinler kuzu kellenin içinde bulunur ondan ayrı olarak satılmaz. Çorbacılardan çok talep alıyoruz. Ürünleri çorba ve söğüş olarak kullanırlar. Sucuklarımız kendimize aittir. Bizim dışarıya bir maliyetimiz yok. Hamurunu, baharatını kendimiz hazırladığımız için fiyatı düşükten tutabiliyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu