Gündem

Ege, bilimsel potansiyelini Özbekistan’ın 11 üniversitesi ile paylaşacak

Ege Üniversitesi, uluslararasılaşma stratejisi kapsamında nitelikli eğitim öğretim, araştırma geliştirme ve inovasyon potansiyelini Özbekistan’ın 11 yükseköğretim kurumu ile paylaşacak.

İZMİR (İGFA)- Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın başkanlığında Özbekistan’a gerçekleştirilen resmî ziyaret kapsamında Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, 11 farklı üniversite ile 50 protokol imzaladı. Rektör Budak, “YÖK Başkanımızın riyasetinde gerçekleştirdiğimiz Özbekistan temaslarımız, üniversitemizin uluslararasılaşma hedeflerine yönelik önemli
adımlar atmamızı sağladı. Üniversitemize bu anlamda yeni yollar açan YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Erol Özvar’a şahsım ve üniversitem adına teşekkür ediyorum” dedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, beraberindeki üniversite rektörleriyle birlikte yükseköğretim alanında ortak atılması planlanan yeni adımlara ilişkin temaslarda bulunmak amacıyla Özbekistan’a resmi ziyaret gerçekleştirdi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın başkanlığındaki heyette Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak da yer aldı.

Program kapsamında Başkan Özvar ve beraberindeki heyet sırasıyla Taşkent, Semerkand ve Buhara’da iki ülke üniversiteleri arasındaki ilişkilerin artırılması ve Taşkent’te kurulması planlanan Özbek-Türk Üniversitesine yönelik hususlara ilişkin bir dizi temaslarda bulunarak, çeşitli toplantılar gerçekleştirdi. Program kapsamında Buhara Devlet Tıp Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin iş birliğinde kurulan Buhara Devlet Tıp Enstitüsü Abu Ali İbni Sina Tıp Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunu ziyaret eden Başkan Özvar ve beraberindeki rektörler, burada eğitim gören öğrencilerle bir araya geldi.

Ziyaret esnasında Buhara Devlet Tıp Enstitüsü tarafından YÖK Başkanı Erol Özvar’a iki ülke yükseköğretimine yaptığı katkılardan dolayı “Fahri Profesörlük Unvanı” tevdi edildi. Tevdi edilen bu unvanın Özbekistan ve Türkiye arasında köklü, derin ve çok boyutlu iş birliğinin bir simgesi olmasına ve iki ülke halklarının birbirine daha da yaklaşmasına vesile olmasını dileyen Başkan Özvar, üniversite yöneticilerine teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu