EN ÇOK OKUNAN KİTAPLAR ARASINA GİRMEYE ADAY YENİ BİR KİTAP, ‘’ADİNE PİLAVI, ANADOLU’DA BİR ÇOCUK OYUNU”

yazar:

kategori: ,

Eğitimci, yazar, yayıncı Semiha Hazer Aytay tarafından kaleme alınan ‘’Adine Pilavı”, “Anadolu’da Bir Çocuk Oyunu” kitabı satış raflarındaki yerini aldı.

Her yaştan okuyucunun dikkatini çeken eser kitaplığınızda en çok okunan kitaplar arasına girmeye aday.

204 sayfadan oluşan hikâyenin editörü ve yayına hazırlayanı Âdem Kotan, sanat yönetmeni ise yazarın kendisidir. Adine Pilavı işinde uzman bir ekip tarafından basıma hazırlanmış; Eserin resimlenmesinde, Nida Yiğitler Özer’le, dizgi ve grafikte ise Sinan Kompliman’ la çalışılmış. Son okumaya gelindiğinde hikayenin yazar ve akademisyen Naz Varlı’ya teslim edildiğini görmekteyiz.

Kitabın oldukça ilginç bir ismi var. Bilenler bilir, gerçekten böyle adla bir pilav var. Ama yazar kitabın adının devamına ‘Anadolu’da bir çocuk oyunu’ yazarak Adine Pilavı’nın az bilinen diğer yönüne dikkat çekmiş. Adine Pilavı aynı zamanda yöresel bir çocuk oyunu. Oyun, Nisan yağmurları ile oynanıyor ve temel birkaç kural dışında son derece doğaçlama ilerliyor. Farklı yaş grubundan çocukların kızlı erkekli hep beraber oynadığı oyuna yetişkinler de katılıyor.

Eser altı bölümden oluşmuş. Her bölüm birbirinin devamı olarak düzenlense de metinler bağımsız okumalara da müsait bir akışta kaleme alınmış. Okuyucu kitap boyunca şiirsel bir anlatı gezisine çıkarılıyor. Oyun ve çocuk düzlemi üzerine kurulan kurgu, tıpkı bir çocuğun zihni gibi akıyor. Eser yazarın dilinden ve gözünden kaleme alınsa da anlatımda sekiz- on yaşlarında bir çocuğun bakış noktası korunmuş. Kitabın kültür hikayesi, temanın sevgi olarak belirtildiği hikâye de anlatı dili de tıpkı sevgi duygusu gibi son derece renkli, coşkun ve düşsel. Yazar hikâyenin daha ilk sayfalarında kitabın kaleme alınma nedenini açıklamış ve sevgili okuyucu seslenişi ile; ‘Adine hikayesinin sevdiklerimizle bir araya gelmemize, gönül köprülerimizi güçlendirmemize, kimliğimizi ve kültürümüzü aktarmamıza vesile olmasını ümit ettiğini’ belirtmiştir.  Bu bölümde sevgiyi hissetme ve aidiyet kurmanın önemi vurgulanırken, aile kurumunun kimliğimizle iç içe geçen değerler yönüne de dikkat çekilmiştir.

Adine Pilavı, sevgi birleştirir!

Yolun açık olsun…