Türkiye

İngiltere’de sıra 45-49 yaş aralığına geldi

İngiltere’de 50 yaş ve üzerindekiler ile yüksek risk gruplarında bulunanlara randevuların tamamlanmasının ardından Covid-19 aşısında sıranın 45-49 yaş aralığına geldiği açıklandı.
Birleşik Krallık hükümeti, 15 Nisan’a kadar öncelikli ve yüksek riskli olarak tanımlanan dokuz gruba ilk doz aşı randevusu verilmesini hedefliyordu. Sıranın bir alt gruba geçmiş olması, hükümetin bu hedefini tutturduğu anlamına geliyor.
Hükümet, Temmuz ayı sonuna kadar tüm yetişkinlere ilk doz aşı için randevu verilebilmesini hedefliyor.
Şu ana kadar en az bir doz aşısını yaptıranların sayısı 32 milyonu geçti. İki doz aşısını olanların sayısı ise 7,5 milyonu aşarken, Cumartesi günü 475 bin ikinci doz aşı ile günlük en yüksek sayıya ulaşıldı.
İngiltere’de şu anda üç farklı aşı kullanılıyor. BioNTech/Pfizer ile Oxford Üniversitesi/AstraZeneca’nın yanı sıra son olarak Moderna aşısı da kullanılmaya başlandı.
Birleşik Krallık’taki 30 yaşın altındaki gruplara, nadir rastlanan kan pıhtısı riskinden dolayı AstraZeneca dışında bir aşı yapılması öngörülüyor.
Başbakan Boris Johnson, aşılama hedefine ulaşılmasını “aşı programımızdaki çok önemli bir kilometre taşı” olarak nitelendirdi.
Johnson, “Şimdi, kritik önem taşıyan ikinci dozları tamamlayarak ve tüm yetişkinlere Temmuz ayı sonuna kadar bir aşı sunarak koyduğumuz hedefi doğru ilerleyeceğiz” dedi.
Sağlık Bakanı Matt Hancock da aşılama programında konulan bir hedefe daha erken ulaşılmasından “memnuniyet duyduğunu” belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu