Türkiye

İYİ Partili Cesur: “Tüm sağlıkçılar için COVID-19 meslek hastalığı sayılmalı”

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, 1 Nisan 2020’de COVID-19’dan dolayı hayatını kaybeden Dr. Muharrem İdiz’in ölüm sebebinin SGK tarafından meslek hastalığı olduğunu kabul edilmesi üzerine bir beyanat verdi, kararın tüm sağlık çalışanları için bir emsal oluşturması gerektiğini söyledi.

ISPARTA (İGFA) – SGK, 1 Nisan 2020’de Koronavirüs’ten hayatını kaybeden Dr. Muharrem İdiz’in ölümünden tam 13 ay sonra, ölüm sebebinin meslek hastalığı olduğunu kabul etti ve yakınlarına meslek hastalığı ölüm aylığı bağladı. Muharrem İdiz’in yakınları, meslek hastalığına bağlı ölüm aylığı alabilen birkaç aileden biri oldu.

SGK’nın verdiği karar üzerine İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, kararın doğru ve olması gereken bir karar olduğunu kaydetti. Sağlıkçılar için COVID-19’un meslek hastalığı sayılması için her defasında aylarca süren uzun prosedürlerle bireysel başvuru yapılması ve illiyet bağı aranmasının yanlış olduğunu ifade eden Milletvekili Cesur, “Konu ile ilgili yasal düzenleme yapılması ve koronavirüsün meslek hastalığı sayılması için Meclis’e önerge verdik, bunun için kanuni düzenleme şart. Ancak ilgili bakanlıklar, çağrılarımıza rağmen ısrarla yasal bir düzenleme yapmaktan kaçındı ve iktidar meclise muhalefet tarafından sunulmuş ilgili yasa tasarılarını görüşmüyor. Konunun yeniden gündeme alınmasını umutla bekliyoruz. SGK’nın kararı hayatını koronavirüsten kaybeden tüm sağlık çalışanlarımız için emsal sayılmalıdır. Sağlıkçılarımız, hayatlarını ortaya koyarken aileleri için daha az endişelenmeli, acılı ailelerin ise en azından geçim sıkıntısı yaşamaması sağlanmalıdır” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu