Yerel

Kocaeli Büyükşehir’den hava kirliliğine karşı kömür denetimi

Kocaeli’nde yaşayan vatandaşların hava kirliliğine maruz kalmaması için Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kömür satış yerlerinde denetimlerde bulunuyor.

KOCAELİ (İGFA)– Kocaeli’nde çok büyük oranda temiz enerji olan doğalgaz kullanılırken şehrin bazı bölgeleri ile kırsal kesimlerde katı yakıt olan kömür ısınma aracı olarak kullanılmaya devam ediyor. Şehirde kullanılan kömürün belirli bir kalitede olması, hava kirliliğinin önlenmesi ve vatandaşların sağlığı acısından büyük önem taşıyor. Çevre Kanunu ve Isınmadan Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği gereğince kömür satışı yapan iş yerlerinde denetimi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gerçekleştiriyor.

Soğuk kış aylarında özellikle kırsal kesimlerde ve şehrin bazı bölgelerinde kömür ile ısınma artıyor. Şehrin havasının kirlenmemesi ve vatandaşların sağlığı için Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından kömür satış noktalarına denetimler gerçekleştiriliyor. Yapılan denetimlerde Katı Yakıt Satıcısı Belgesi olmadığı tespit edilen işyerleri hakkında yasal işlem başlatılıyor. Tüm bunlarla birlikte işyerlerinden teknik personel tarafından numuneler alınarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilmiş yeterlilik belgesi bulunan laboratuvarlarda analizler yaptırılıyor. Yapılan analizlerde Kocaeli Valiliği Mahalli Çevre Kurulu Kararlarında belirtilen sınır değerlere uygun olmayan kömürlerin satışı durdurularak, piyasadan toplatılması sağlanıyor ve bu kömürlerin ısınma amaçlı kullanmasının önüne geçiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu