Gündem

Küçükbaş yetiştiricileri için önemli fırsat

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, yaptığı açıklamada anaç koyun keçi desteklemeleri için çeşitli sebeplerle başvuruda bulunamamış yetiştiriciler için Koyun Keçi Bilgi Sisteminin (KKBS) 2-7 Mart tarihlerinde açılarak başvuruların alınacağını kaydetti.

ANKARA (İGFA) – TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, anaç koyun başına 30 lira, anaç keçi başına 35 lira olan destekleme ödemelerine esas olmak üzere çoğunlukla yetiştiricilerin başvurularını yaptıklarını ancak bazı yetiştiricilerin birtakım sebeplerle süresi içerisinde başvuruda bulunamadıklarına dikkat çekti.

Yetiştiricilerin desteklemelerden mahrum kalmamaları için bakanlık nezdinde yapılan görüşmelerin olumlu sonuçlandığını kaydeden Başkan Çelik, yetiştiricilere başvuru yapmaları hususunda bir şans daha verildiğini hatırlattı. Çelik, 5 Kasım 2021 tarihli Hayvan Bilgi Sisteminden (TURKVET) Koyun Keçi Bilgi Sistemine  (KKBS)  alınan, işletme  ve  hayvan  bilgileri  esas  olmak  üzere  meri  mevzuattaki  destekleme şartlarını taşıyan yetiştiricilerin 2021 yılı anaç koyun keçi destekleme başvuru kayıtlarının 2-7 Mart 2022  tarihleri  arasında  il  birliklerince KKBS’ye  yapılacak ve Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerince  yerinde  yapılacak tespitler doğrultusunda desteklemeye dahil edileceğini söyledi.

Genel Başkan Çelik, belirtilen tarihler  arasında Koyun Keçi Bilgi Sisteminin açılacak olmasıyla başvurusunu yapamayan yetiştiricilerin mağduriyetinin giderileceğine işaret ederek, yetiştiricilere bu fırsatı tanıyan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin şahsında bakanlığın Hayvancılık Genel Müdürlüğü’ne sektör adına teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu