EkonomiTürkiyeYaşam

Lamine Parke

Lamine parke, döşeme endüstrisi için nispeten yeni bir üründür. Ahşap, vinil veya diğer malzemelerin birlikte lamine edilmesi işlemi, mobilya imalatında yıllardır kullanılmaktadır. Lamine parkeler, kesintisiz bir yüzey oluşturmak için yüksek ısı ve basınç altında birbirine kaynaştırılan farklı malzeme katmanlarından yapılır. lamine parke piyasaya ilk çıktığında sadece iki veya üç renkte sunuluyordu. Günümüzde yüzlerce renk mevcuttur. Lamine zeminler beton, ahşap alt zeminler ve hatta mevcut halıların üzerine dahi döşenebilir.

Lamine Parke Nerelerde Kullanılır?

Yüzer döşeme veya yüzer parke olarak da bilinen lamine parke bir tür mühendislik parke döşemesidir. Birbirine yapıştırılan ve daha sonra sağlam bir levhaya preslenen kaplama katmanlarından oluşur. Lamine parkeler, çok dayanıklı ve neme karşı dayanıklı oldukları için mutfak ve banyo gibi yoğun olan alanlar için mükemmel bir seçimdir.

Lamine parke tipik olarak 3/4″ x 3/4″ kare boyutunda olan plakalarda satılmaktadır. 1 1/2″ x 2’x 8′ ölçülerinde levhalar halinde de satılabilir. Lamine parkenin kalınlığı .032″ ile .040″ arasında değişir. Lamine ahşap zeminler, meşe, akçaağaç veya ceviz gibi geleneksel ahşap çeşitleri de dahil olmak üzere birçok farklı görünümde mevcuttur; bambu veya akasya gibi türleri de bulunur.

Lamine Parke Ev İçin Kullanılabilir mi?

Lamine parke, harika görünen, dayanıklı bir zemin isteyen ev sahipleri için popüler bir seçimdir. Ayrıca mutfak ve koridorlar gibi evin yoğun alanları için mükemmel bir seçimdir. lamine parke seramik karolar ve ahşap görünümlü efekt desenleri dahil olmak üzere çok çeşitli stillerde mevcuttur. Lamine parkeler evinizin herhangi bir odasına döşenebilirler.

Lamine parke, tek bir katı malzeme tabakası oluşturmak üzere preslenen malzeme katmanları kullanılarak yapılır. Üst katman genellikle ahşap veya taş efektli vinilden yapılırken, alt katman ürüne sertliğini veren poliüretan köpük içerir. Bu, ahşabın bazı avantajlarından herhangi bir ek ücret ödemeden faydalanabileceğiniz anlamına gelir. Bu açıdan lamine parkeler hem ahşabın şıklığını taşır hem de oldukça ucuzdur. Lamine parkeyi evinizin her yerinde kullanabilirsiniz. Oldukça dayanıklı bir parke türü olduğu için koridor gibi yerlerde kullanımı daha doğrudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu