Türkiye

Pandemi Netflix’i bu sefer ters etkiledi

Çevrimiçi dizi ve film izleme platformu deyince akla gelen ilk firmalardan olan Netflix; geçen senenin bu dönemine kıyasla oldukça az abone kazandı.

Hesap paylaşımı yasağı ve neredeyse tüm ülkeleri kapsayan zamlı tarifeleriyle tepki çeken platformun Türkiye’de 2021 Mart ayı itibariyle 3.5 milyon abonesi bulunuyor.
Netflix’in duraklama dönemiNetflix’in, son kazanç raporuna göre 2021’in ilk çeyreğinde 4 milyon net yeni abone ekleyerek toplam abone sayısını 207,6 milyona çıkardı.
Geçen sene bu aylarda 15,77 milyon abone kazanan Netflix’in, bu sene oldukça düşük abone kazanması 210 milyon abone hedefinin gerisinde kalmasına sebep oldu. Ayrıca çevrimiçi dizi ve yayın platformlarında artan rekabet en çok Netflix’i etkilemiş gözüküyor. Daha geçtiğimiz günlerde Disney+ 100 milyon aboneyi geçmişti.
Netflix düşüş hakkında yaptığı açıklamada: “2020’deki Covid-19‘un tüm dünyaya daha yeni yayılması ve bu yılın ilk yarısında Covid-19 sebebiyle üretim gecikmeleri nedeniyle abonelik büyümesinin yavaşladığını düşünüyoruz. En büyük hitlerimizden bazılarının ve heyecan verici bir film dizisinin; yeni sezonlarının geri dönüşü ile güçlü bir ikinci yarı yükselişe geçmeyi hedefliyoruz.” ifadelerine yer verdi.
Netflix bu yıl orijinal içerikleri için 17 milyar dolarlık bütçe ayırdı
Birinci çeyrekte şirketin kârında ve abone sayısında bir artış görünürken, 2021’in ikinci çeyreği Netflix için durağan geçiyor. Netflix bu yıl 208.600.000 abone sayısına ulaşacağını tahmin ediyor. Şirket 2021 yılı için orijinal içeriklere 17 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı.
Netflix yeni içeriklerine çok fazla para harcayacak. Brezilya ve Hindistan dışında dünyadaki tüm Netflix yapımlarının çekimleri yeniden başladı. Netflix’te 2021 yılında bir önceki yıla göre daha fazla orijinal içerik olacak. Netflix’in yakında yayınlanacak olan orijinal içerikleri hakkında fazla bilgi bulunmuyor. Netflix içerisinde gerçekleştirilecek yatırımcı toplantısının ardından orijinal içeriklerin neler olacağı duyurulabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu