Ekonomi

TARIMKON’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek teşekkürü

TARIMKON Başkanı Hakan Yüksel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Tarımsal Destekleme Bütçesi’ne ilave 3,2 milyar liralık kaynağın çiftçilere nefes aldıracağını belirterek, teşekkür etti.

ANKARA (İGFA) – Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu (TARIMKON) Başkanı Hakan Yüksel, Türk çiftçisinin artan girdi maliyetleriyle zor günler geçirdiğine dikkati çekerek, ülke genelinde etkisini gösteren kar yağışlarının ardından tarım sektörüne yönelik desteklerin artırılmasının da bereketli bir yılın habercisi olduğunu belirtti. Yüksel, döviz kurunda yaşanan gerilemenin etkisiyle artan girdi fiyatlarının da bir süre sonra normal seyrine dönmesi gerektiğini vurguladı.

DESTEK BÜTÇESİ 29 MİLYAR LİRAYA ÇIKTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını anımsatan Yüksel, 2022 yılında 25,8 milyar lira olarak açıklanan Tarımsal Destekleme Bütçesi, 3,2 milyar lira daha artırılarak 29 milyar liraya çıkartıldı. Özellikle hububat üreticilerinin girdi desteklerinin geçen yıla oranla yüzde 127 arttığını söyledi. Yüksel, açıklanan desteklerden ötürü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ederken, çiftçilere yönelik müjdeli haberlerin devam etmesi temennisinde bulundu.

Yüksel, Türkiye’nin kalkınmasında en büyük etkenin tarımsal üretim ve ihracat olduğunu vurgulayarak, bu alanda yapılan desteklerin karşılığının en kısa zamanda alınacağını kaydetti.

Bu arada TARIMKON Başkanı Hakan Yüksel, Tarımsal Destekleme Bütçesinde yapılan 3,2 milyar liralık artışın stratejik ürünleri kapsadığını belirtti.

Buğday, arpa, çavdar ve yulaf üretimi yapan çiftçilerin mevcut desteklere ilave Ek Girdi Desteği alacağını ve bunun miktarının dekara 50 lira olacağını kaydeden Yüksel, 2022 yılında söz konusu stratejik ürünleri üreten çiftçilerin mazot, sertifikalı tohum ve gübre gibi desteklerden de yararlanacağını kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu