Türkiye

Adalet’e Türkçe’nin doğru kullanımı öğretiliyor

Türkiye Adalet Akademisi’nde (TAA) eğitim gören hakim savcı adayları için kişisel gelişim uygulamaları kapsamında ‘Kararların Dili’ dersi verilmeye başlandı.

ANKARA (İGFA) – Adalet Bakanlığı, dil bilgisi ve anlam bütünlüğünün geniş bir biçimde ele alındığı derslerde, yargılamalarda Türkçe’nin doğru, açık ve vurgulu kullanımının öneminı işliyor. Türkiye Adalet Akademisi’nde, ilk defa hakim savcı adaylarına yönelik eğitim müfredatına ‘Kararların Dili’ dersi eklendi.

25. Dönem Hakim Savcı Adayları ile 15. Dönem İdari Yargı Hakim Adaylarının eğitim sürecinde başlatılan ders, 577 aday tarafından ilgiyle takip edildi. COVID-19 salgını nedeniyle seyreltilmiş sınıflarda ders alan hakim savcı adaylarına ilk dersi, Gazi Üniversitesi Türkçe Öğrenim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER) Başkanı Prof. Dr. Nezir Temur, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Durmuş ve Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Daire Başkanı Murat Erol anlattı.

Derste Türkçe’nin tipolojik özelliklerini anlatan Prof. Dr. Nezir Temur, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün desteğiyle Türkiye Adalet Akademisine böyle bir dersin ihdas edilmesinin mutluluk verici olduğunu söyledi. Dersin ve içeriğinin hukuk reformları ile bütünleştiğini belirten Prof. Dr. Temur, “Bu derste yargı kararlarına Türkçe’nin tipolojik özelliklerinin ne kadarının yansıdığını ve metinleri ele alacağız. Yargı kararlarını iyileştirme, daha güçlü kılma hedefindeyiz. Bu çalışma uzun bir sürece yayılacak bir proje” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu