Siyaset

Ak Parti 7. İl kongresi yapıldı – Siyaset

[ad_1]

AK Parti 7. Olağan İl Kongresi pandemi kuralları çerçevesinde yoğun bir katılım ile Prof. Dr. Veysel Eroğlu spor salonunda gerçekleşti. “Afyonkarahisar İçin İnandığın Yolda Yürü” sloganı ile yapılan kongre için sosyal mesafe, maske ve temizlik kurullarına en üst düzeyde uyulması için çok sıkı tedbirler alındı. 29 Eylül’den itibaren Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri AK Parti İl Başkanlığı görevini yürüten Hüseyin Ceylan Uluçay, kongreye tek başkan adayı olarak girdi.

Partililerden kongreye yoğun ilgi
Kongreye Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, AK Parti Genel Merkez MKYK üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, AK Parti Afyonkarahisar milletvekilleri Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven ile birlikte ilçe ve belde başkanları, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban ilçe ve belde belediye başkanları, İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban, delegeler, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Başkan Uluçay’dan ‘çiçek ve çelenk yerine fidan bağışı yapın’ çağrısı
Kongre öncesi AK Parti İl Başkanı Uluçay bir mesaj yayınlayarak “Kıymetli hemşehrilerim; AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı 7. Olağan kongremize tebrik için göndermeyi düşündüğünüz çiçek ya da çelenk yerine Ormancılığı Geliştirme ve Orman Yangınları ile Mücadele Hizmetlerini Destek Vakfı’na sertifika karşılığı bağış yapabilirsiniz. Böylelikle tebriklerinizi bir fidan ile taçlandırmış olursunuz” dedi.

608 delege oy kullanacak
AK Parti’nin 7’nci il kongresinde oy kullanma hakkı bulunan 608 delege; 40 asil, 20 yedek il yönetim kurulu üyesi ile birlikte 5 asil, 5 yedek il disiplin kurulu üyesi, 3 asil, 2 yedek il demokrasi hakem heyeti üyesi ve 13 asil, 7 yedek büyük kongre delegesini seçti.

“Kongreler bayram günleridir”
Programda bir konuşma yapan AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, “Ebedi vatanımız uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi, milli ve manevi büyüklerimizi rahmetle yad ediyorum. Dağlık Karabağ’ı azad eden Azeri kardeşlerimize de selam ediyorum. Kıymetli yol arkadaşlarım; bana göre kongreler bir siyasi partinin bayram günleridir. Bayramlar ise coşkunun ve heyecanın doruğa çıktığı günlerdir. Kongreler aynı zamanda siyasi partilerin kurumsal kimliğinin pekişmesinin ülkeye hizmet yolunda üretilecek çaba ve fikirlerin bir kurum çatısı altında siyasal projelere dönüştürülmesinin alanıdır” dedi.

“Kongreler bahar aşısıdır”
“Her kongre siyasi bünyemize yapılmış bir bahar aşısıdır” diyen Uluçay konuşmasında şu ifadelere yer verdi; Biz siyasetçiler kongreleri genellikle bir bayrak yarışına benzetiriz. Bayram ve düğünlerde nasıl herkes mutluysa AK Parti kongrelerinde de herkes mutludur, çünkü AK Parti kongrelerinin kazananı olur ama kaybedeni olmaz. Kongrelerde yeni isimler ortaya çıkabilir, bir önceki dönemde yönetim içinde bulunanların bir kısmı değişebilir ya da yeniden görev alabilirler. Her şartta kongreler yeni bir başlangıçtır, bir tazelenmedir. AK Parti ailesinin kıymetli mensupları; bu kongremizde de ortaya çıkacak olan heyecan, coşku ve tazelenme ile hep birlikte yeni hedeflerimize yürüyeceğiz. AK Partili olmak, AK Parti misyonu içinde yer almak, bu harekete destek vermek bir ayrıcalıktır. AK Parti herhangi bir parti değildir. AK Parti Genel Başkanımız, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde ilkeleri ile yürüyen bir partidir. AK Parti; ben değil, biz mantığı ile hareket eden bir partidir. AK davanın neferleri inandığı yolda yürürken kısır çekişmelere müsaade etmezler! Büyük düşünürler… Bu yüzden kısır çekişmelerle vakit kaybedecek durumda değiliz.

“Türkiye, tarihi prangaları bir bir kırıyor”
Uluçay, “Bugüne kadar partimizin her kademesinde yer alan başkanından üyesine ve tüm gönül verenlerine el ele, gönül gönüle, birlikte gecesini gündüzüne katan tüm dava arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Gayretleriniz, emekleriniz, alın terleriniz, dualarınız için hepinize teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun! Afyonkarahisar; sahip olduğu tarihi, kültürel ve ekonomik değerleriyle bir dünya şehridir. Biz Afyonkarahisar’ımıza aşığız. Bunun için Afyonkarahisar’ımızda hizmet nöbetini devraldığımız günden itibaren milletimizin gönül rızasını kazanmak adına çalışmalarımıza başladık.  Değerli dava arkadaşlarım, bugün Cumhurbaşkanımız ve AK Parti Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye, tarihi prangaları bir bir kırıyor. Bir asır önce atalarımız üç kıtada at koştururken zalimlere korku, mazlumlara da güven veriyordu. Bir asır sonra Allah’ın izni ile dönmek zorunda kaldığımız üç kıtaya elhamdülillah yeniden huzur ve güven veriyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Yaptığımız çalışmaları milletimize anlatmalıyız”
Savunma sanayinde başlatılan milli ve yerli hamleler ile dışa bağımlılığı azaltan ve savunma kabiliyetini yükselten Türkiye’nin, yüz yılı aşkın bir sürenin ardından küllerinden doğarak etkin rol oynamaya başladığını dile getiren Uluçay sözlerine şöyle devam etti; Osmanlıdan koptuktan sonra kan ve gözyaşıyla anılan Libya’dan Sudan’a, Karabağ’dan Bosna’ya, Katar’dan Suriye’ye uzanan geniş coğrafya, yeniden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ülkemizin gücüyle ve şefkat eliyle buluştu. Güçlü Türkiye, mazlumun ve mağdurun umudu oldu. Kıymetli dava arkadaşlarım Mehmetçik sizlerin sayesinde barışın ve adaletin sembolü olurken, tarihi misyonuna da geri döndü. Bugünleri ise sizlerin sayesinde yaşıyoruz. Ana kadememiz, Gençlik ve Kadın Kollarımız ile milletvekillerimiz, ilçe başkanlarımız, belediye başkanlarımız, sandık görevlilerimiz ve milletimizin desteği ile seçtiğimiz liderimiz sayesinde bugün üç kıtadayız. Değerli dava arkadaşlarım sağlıkta hastanelerimizin toplam yatak sayısını 240 bine, nitelikli yatak sayısını 145 bine çıkarttığımızı anlatmalıyız. Doktor sayımızı 92 binden 161 bine, toplam sağlık çalışanı sayımızı ise 378 binden 1 milyon 25 bine yükselttiğimizi anlatmalıyız. Güvenlik alanında PKK-YPG’den DEAŞ’a ve FETÖ’ye kadar ülkemize saldırması için beslenip, büyütülen ne kadar örgüt varsa hepsinin başını ezdiğimizi anlatmalıyız. Milli Savunma, İç İşleri ve Dış İşleri Bakanlıkları ile Milli İstihbarat Teşkilatımızın başını çektiği güvenlik kurumlarımız arasındaki koordinasyonu geliştirdiğimizi anlatmalıyız. Ulaştırma ve alt yapı çalışmalarıyla bölünmüş yol uzunluğunu 21 bin kilometre ilave ile 27 bin kilometrenin üzerine, otoyol uzunluğunu 1.346 kilometre ilave ile 3 bin 60 kilometreye çıkardığımızı anlatmalıyız. Karayolları üzerindeki tünellerin sayısını 298 ilave ile 381’e, tünel uzunluğunu ise 50 kilometreden 500 kilometreye yükselttik. Hafıza-i beşer nisyan ile malûldür. Akarçay’ın bizden önce kokarçay olduğunu ve ağır bir koku yaydığını, AK Parti dönemindeki halinin ise dünya basınında yer aldığını anlatmalıyız. Stadyumun bizden önce ve sonraki halini, 2002 öncesi halkın sağlık taleplerini yerine getiremeyen Afyonkarahisar Devlet Hastanesinin AK Parti öncesi ve AK Parti dönemindeki halini anlatmalıyız.
2002 öncesi devlet kendi vatandaşının sağlık sorunu ile ilgilenemezken, AK Parti sonrası dünyada en iyi sağlık sistemine sahip olduğumuzu anlatmalıyız. Kıymetli yol ve dava arkadaşlarım, AK Parti öncesi başörtüsü ile eğitim almak ve kamuda çalışmanın yasak olduğunu hatırlatıp, başörtüsü yasağını AK Parti’nin kaldırdığını ve eğitim alma hakkını garanti altına aldığımızı anlatmalıyız. Enflasyonun AK Parti öncesi yüzde 68 olduğunu, bugün ise yüzde 11 olduğunu, hedefin ise tek haneli rakamlar olduğunu anlatmalıyız.

“Hırslarının oyuncağı olanlar gündemde kalma çabası içindedir”
Uluçay konuşmasında, “Değerli dava arkadaşlarım, bu büyük dava ve kutlu hareket, mensuplarına şeref verir. ‘Ben yoksam dava da yoktur’ diyenler en baştan kaybetmiş olanlardır. İstişareyi, dayanışmayı ve ortaklığı dışlayan, ortak kararları şahsi beklentileri ile uyuşmadığı için beğenmeyen bu kutlu davaya haksızlık etmiştir. Bu dava hiçbir zaman koltuk davası olmamıştır. Bu dava şahsi hırsları, kibri, fitneyi, çelme takmayı, başkasının kuyusunu kazmayı her zaman dışlamış, her zaman dairesinin dışına atmış bir davadır. Hırslarının ve başkalarının oyuncağı olanların çırpınışları ise gündemde kalma çabalarından ibarettir. Zira onlar çoktan unutulmuşlardır. Artık onları hiç kimse hatırlamıyor… Hiçbirimiz mükemmel değiliz, tabi ki eksiklerimiz hatalarımız kusurlarımız olabilir. Allah’ın izniyle elbirliği ile gönül birliği ile hepsinin üstesinden geleceğiz. İnanıyorum ki buradaki tüm yol arkadaşlarım bu davanın neferleri olarak her zaman hayırla hatırlanacaktır. Cumhuriyetimizin kazanıldığı topraklarda kurulan partimizin lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bölgemiz ve küresel barış için, adalet için bütün imkânlarımızı seferber ederek, en üst seviyede sorumluluklar üstlenmeye devam ediyor. Ben bu partinin bir neferi olarak 2023 hedeflerimize, 2053 ve 2071 vizyonumuza uygun bir Türkiye’yi milletçe el ele inşa edeceğimize yürekten inanıyorum” dedi.

“100 bin üyeye ulaştık”
“Kıymetli yol arkadaşlarım; Afyonkarahisar teşkilatı olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bir söz verdik” diyen UIuçay, “Yılbaşına kadar inşaallah Afyonkarahisar’dan 20 bin yeni üyeyi AK Parti ailesi ile buluşturacağız. Şu anda üye sayımız 90 binden 100 bine ulaştı. Hedefimize 10 bin üye kaldı. Emeği geçenlere teşekkürü bir borç bilirim. Ben bütün teşkilatlarımıza buradan bir çağrıda bulunuyorum; Bugünden tezi yok yeni göreve gelen yönetimimiz ile birlikte Kadın ve Gençlik kollarımızdaki herkes gece gündüz demeden kapı kapı dolaşıp hem partimize üye kazandıracak hem de hizmetlerimizi anlatacak. Çok kıymetli dava arkadaşlarım; AK Parti ile birlikte bu milletin hizmetlerin en güzeline layık olduğunu her beyanında dile getiren değerli Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın millete olan aşkından ve sevdasından kaynaklı bir devrim yaşandı. Bu değişimi ve devrimi belki biz bugün hissediyoruz ama çocuklarımız iliklerine kadar bunu yaşayacaklardır. AK Parti olarak “insanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır”, “halka hizmet Hak’ka hizmettir” anlayışı içerisinde kültür ve medeniyetimizi referans alarak bu mücadelemizi sürdürüyoruz. Belli fikirlerin etrafında kümelenmiş, onları istismar ederek siyaset yapmaya çalışanlara karşıyız. Herkes şunu bilmelidir ki biz haktan yanayız, halktan yanayız. Milletin ve milli iradenin tarafındayız. Biz varlığımızı güçlendirecek ve tarihe not düşecek yeni projelerin ve çözümlerin peşinde koşacağız. Bayrağını salladığımız Türkiyemiz, mensubu olmakla iftihar ettiğimiz partimiz nice ezberleri bozdu, nice tabuları yıktı. Bu yolda tüm azim ve kararlılığımızla yürümeye devam edeceğiz. Tekrar bu mücadelenin başından beri partimizin tüm kademelerinde görev alanlara, bugüne kadar beraber çalıştığım ya da çalışma fırsatı bulamadığım dava arkadaşlarımın her birine huzurlarınızda ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu mücadele sürecinde hayatını kaybetmiş yol arkadaşlarımızın her birine Rabbimden rahmet niyaz ediyorum. Rabbim bizi doğru yoldan, dosdoğru istikametten ayırmasın. Rabbim birliğimizi dirliğimizi yol arkadaşlığımızı kardeşliğimizi bozmasın, Rabbim muhabbetimizi eksiltmesin. Allah yar ve yardımcımız olsun. Yolumuz ve bahtımız her daim açık olsun, kongremiz hayırlara vesile olsun! Allah’a emanet olunuz” şeklinde konuştu.

“Kongreler bizim şölenlerimizdir”
İl Başkanı Uluçay’ın ardından bir konuşma yapan Divan Başkanı AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, “Kongreler bizim şölenlerimizdir. Kolkola girdiğimiz bir araya geldiğimiz yerlerdir. Ama bu salgın döneminde maalesef istediğimiz gibi olmadı. Koronavirüs dolayısıyla hepimizin sağlığı için sıkı tedbirler uygulamak zorunda kaldık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde bu ülke 18 yılda çok ciddi ilerlemeler kaydetti. Bunları saymak belki de günler alır. Barajıyla göleti ile duble yolları ile hastaneleri ile hızlı tren ile şehrimize büyük kazanımlar sağladı. İnşallah Afyonkarahisarımız bundan sonra da hak ettiği yere gelecektir” dedi.

“Şehrimizin Genel Merkezde ayrı bir yeri var”
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek de konuşmasında, “Bugüne kadar İl Başkanlığı yaptığım dönemde de görev aldığımız kuruluşundan bugüne kadar AK Parti Afyonkarahisar İl Teşkilatının genel merkezimiz nezdinde ayrı bir yeri olduğu kanaatindeyim. Ben bu konuda da hiçbir zaman yanılmadım. Genel Merkezimiz her daim yanımızda oldu. Çünkü şehrimiz her seçimde bir önceki seçimden daha fazla oy alarak desteğini devam ettirdi. Bugüne kadar AK Parti Afyonkarahisar teşkilatımız gerek ana kademede, gerek kadın kollarında, gerekse gençlik kollarında görev alan görev yapan tüm arkadaşlarımıza ben ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hizmetleri hiçbir zaman yadsınamaz. Bugünlere gelindi ise bu arkadaşlarımızın kıymetli vakitlerini ayırarak şehrimizin gelişmesi, partimizin güçlenmesi için gayret sarf ettiğinden dolayıdır” ifadelerine yer verdi.

“Şehrimiz çok önemli hizmetler aldı”
AK Parti milletvekili Ali Özkaya da AK Parti’nin kurulduğu günden bugüne kadar Türkiye’de de Afyonkarahisar’da da olağanüstü büyük hizmetler yaptığını kaydetti. Özkaya, “Afyonkarahisar bir Afyonkarahisar daha oldu. İnsan kendi çocuğunun büyüdüğünü çok fark edemiyor ama dışarıdaki insanların 1 sene 2 sene sonra çocuğunuzu gördüğünüzde büyüdüğünü daha iyi anlayabiliyorlar dışarıdan gelen insanların Afyonkarahisar’ı gördüğünde hayretler içinde kaldığını ‘bu şehir ne kadar çok gelişmiş ne kadar çok iyi bir noktaya gelmiş’ dediğini mutlulukla gururla duyuyoruz. İl merkezimizde ilçelerimiz kasabalarımız köylerimiz beldelerimiz gerçekten çok önemli hizmetler aldı. Emeği geçen belediye başkanlarımıza meclis üyelerimize teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

“İyi ki varsınız”
AK Parti milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu da “Kıymetli hemşerilerim AK Parti tarihe adını altın harflerle yazdıracaktır. AK Parti’den önce IMF’ye borcumuz vardı, ekonomik kriz içinde yaşıyorduk ve ülke gelirlerini tamamen faize yatıyordu. Şu anda Allah’a şükür dünyada ekonomik kriz olmasına rağmen bu salgın sürecini en iyi yöneten ülke Türkiye’dir. Ben bu davaya gönül veren bütün kardeşlerimi yürekten selamlıyorum. İyi ki varsınız” diye konuştu.

Muhalefetin gizli anayasa değişikliği çalışmasına dikkat çekti
Son konuşmayı ise muhalefetin anayasa değişikliği hakkında yaptığı çalışmasını eleştiren Şahin, “Biz hizmet üretmeye devam ederken bir taraftan da tabi gözümüzün ucuyla muhalefet ne yapıyor diye onlara da bakıyoruz. Onların şu anda anayasa tartışmaları altında ezildiklerine şahit oluyoruz. Bir CHP’li milletvekili çıkıp HDP ile bir anayasa çalışması hazırlığı içerisinde olduklarını ifade edince hemen yalanlama, inkar etme yoluna gittiler. Hal bu ki geçtiğimiz yıl içerisinde örtülü olarak da olsa bunu kabul etmişler, itiraf etmişlerdi. Şimdi milletimiz tepki gösterince geri adım attılar.” dedi.

Sezen’e teşekkür etti
Konuşmaların ardından önceki dönem İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin ve önceki dönem İl Başkanı Hüseyin Sezen’e hediye takdim ederken, yaptığı çalışmalardan dolayı da teşekkür etti. Kongre hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

[ad_2]
Afyon Siyaset

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu