Türkiye

Anadolu zanaatları güncel tasarımlarla yaygınlaşacak

Kaybolan Anadolu zanaatlarını geleceğe taşımak için başlatılan proje ile kadim değerler güncel tasarımlarla birleşen örnekler Türkiye ve Avrupa’da yaygınlaştırılacak.

İSTANBUL (İGFA) – Türkiye Tasarım Vakfı, proje ortakları Brumen Foundation (Slovenya) ve Geleneksel Sanatlar Derneği (Türkiye) ile birlikte, Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı kapsamında finanse edilen “Kadim Anadolu Zanaatlarından Güncel Tasarımlara” isimli CCH-II/231 kodlu Avrupa Birliği Projesi’nin yürütücüsü olarak faaliyete başladı.

Proje kapsamında Anadolu topraklarının kültürel mirası olan geleneksel zanaatlardan seçilecek beş tanesi Avrupa’da tanıtılacak. Öncelikle her bir ustanın kendi atölyesinde zanaatının inceliklerini, kullandığı malzeme ve üretim tekniklerini anlattığı kısa filmler çekilerek, Anadolu zanaatları video arşivi oluşturulması planlandı. Gönderilecek fikirler arasından seçilen 10 tasarım, Avrupa’daki tasarımcılarını Anadolu zanaatkarları ile kültürlerarası ortak bir üretim süreci deneyimi için Türkiye’de bir araya getirecek. Bu süreçte hayata geçirilecek güncel tasarımlar ile kadim zanaat öğretilerinin gelecek nesillere deneyim aktarımına zemin hazırlanacak.

Toplam 15 ay sürecek projenin sonunda ortaya çıkacak 10 ürünün, Mayıs 2022’de İstanbul’da sergilenmesi planlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu