Türkiye

Babacan, Danıştay’a seslendi: "Kadınların ahından korkun!"

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, halk arasında İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin kaldırılması ardından çok sayıda imzayla başlattıkları dava açma süreciyle ilgili Danıştay’a seslendi.

BURSA (İGFA) – Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, katıldığı televizyon programında 84 milyonluk ülkenin bir kişinin iki dudağı arasına sıkışmış durumda olduğunu söyledi. Uluslararası sözleşmenin iptali konusunda DEVA Partisi olarak çok sayıda imzayla Danıştay’a dava açma sürecin başlattıklarını açıklayan Babacan, “Danıştay’daki vicdan sahibi insanlara sesleniyorum: İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması nedeniyle bir tek kadının canı yanarsa, bunun vebali sizin de üzerinizedir. Kadınların ahından korkun. Bu kararı alan çıkıp açıkça ‘Bizim kültürümüzde kadına dayak vardır’ desin. Söyleyemiyorlar, ama zihinlerinde bu var! Hep karınlarından konuşuyorlar. Biz hukuki ve siyasi mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz” diye konuştu.
“TARAFLI CUMHURBAŞKANI, AKRABA BAKAN BİRLİKTE ERİTTİLER”
öte yandan televizyon programında 130 milyar dolarlık rezerv kaybının Türkiye tarihinde ilk olduğunu öne süren Genel Başkan Babacan, “2018 seçimlerinden sonra taraflı Cumhurbaşkanı ve akraba Bakan beraberce bu ülkenin 130 milyar dolarlık rezervini erittiler! Tamamen karanlıkta yapılan döviz satış operasyonları bunlar. Benim dönemimde ekonomiyi devraldığımız 28 dolarlık rezervi 130 milyar dolara çıkardık. Yılların emeği olan bu 130 milyar doları iki yıl gibi kısa bir zaman içinde kime, hangi fiyata, nasıl sattınız? Açıklasınlar” diye sordu. Merkez Bankası’nın piyasaya 138 milyar dolar döviz borcu olduğunu belirten Babacan, “Cumhurbaşkanı 92 milyar dolar döviz rezervi var diyor da neden bunun borç alınmış bir rezerv olduğunu söylemiyor? Çünkü piyasaya döviz satılırken borç alınıp konmuş kasaya. Halbuki bu rezervler kara gün geldiğinde esnafa, vatandaşa destek olmak için tutulan rezervlerdir. Mirasyedilikleri yüzünden esnafa destek verecek para bırakmadılar. 2020’nin biriken yedek akçesini sabredemediler 2021’nin Ocak ayında bir günde harcadılar” diye konuştu.

windows 10 home satın al

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu