Türkiye

Bakan Akar: “S400 tedarikine yönelik gizli gündemimiz yok”

Irak sınırında kritik öneme sahip 2 bin 143 rakımlı Berkur Tepe Üs Bölgesi’ne giden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Mehmetçik ile bayramlaştı. Buralardaki konuşmasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Türkiye, hudutlar ve milletin güvenliği için büyük bir mücadele içinde olduğunu söyledi.

ŞIRNAK (İGFA) – Milli Savunma Bakanı Akar, Mısır ile ilişkilerin düzelmesi iki tarafa da faydalı olacağını belirterek, Türkiye-Libya-Mısır ilişkilerinin ülkelere, taraflara ciddi yarar sağlayacağının görülmesi gerektiğini söyledi. Terörle mücadelede önemli mesafelerin kat edildiğini, en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar mücadelenin devam edeceğini ifade eden Bakan Akar, karada, denizde ve havada devam eden yoğun faaliyetlere dikkat çekti.Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki gelişmelere de değinen Bakan Akar, “Kıbrıslı kardeşlerimizin haklı davasında bugüne kadar yanlarında olduk, bundan sonra da yanlarında olmaya devam edeceğiz. Egemen, bağımsız bir devlet kurmaktan başka bir çare olmadığı artık açık bir şekilde ortaya çıkmıştır. Bunun gerçekleşmesi için Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak yapılması gereken ne varsa yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Bu çerçevede de Türk Silahlı Kuvvetlerine ne görev düşerse bunları yerine getireceğiz. Diğer taraftan Yunan komşularımızın da provokasyonlardan, tehdit dilinden, yalan yanlış açıklamalardan vazgeçmesi gerekiyor. Türkiye’ye ‘yayılmacı’ diyenler, 1821 ile 2020 arasındaki haritaya baksınlar. Kim yayılmacı? Bu son derece yanlış, iyi komşuluk ilişkileriyle, uluslararası hukukla, bağdaşmayan gerçeklere aykırı beyanlar, tahriklerdir. Gerilimi artırıcı, tırmandırıcı bu ve benzer dilden Yunan komşularımızın kurtulmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Yunan yöneticilerinin yaptıklarını “kabul edilemez” olarak nitelendiren Bakan Akar, ısrar ve inatla tahriklere kapılmadan istikrarlı bir şekilde kendi politikaları sürdürmek suretiyle bugünlere gelinmesinin siyasal görüşmelerin önünü açtığını söyledi.

TÜRKİYE-MISIR İLİŞKİLERİ

Mısır ile ilişkilerin düzelme yoluna girdiğine dikkati çeken Bakan Akar, “Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin çok köklü tarihi var, ortak değerlerimiz var. Buradan hareketle bu ilişkilerin düzelmesinin iki tarafa da faydalı olacağını, özellikle Türkiye-Libya-Mısır arasındaki ilişkilerin tüm ülkelere, taraflara ciddi yararlar sağlayacağının görülmesi lazım. Bu konuda bize düşen görevleri yerine getirdik, getirmeye devam ediyoruz. Umudumuz tüm tarafların bu anlayışla konuya yaklaşmaları ve bir an önce ilişkilerimizin olması gereken seviyeye gelmesidir” diye konuştu.

“KİMSE İÇİN RİSK, TEHDİT VEYA TEHLİKE DEĞİL”

Türkiye’nin bölgesel hava savunma sistemi ihtiyacının karşılanmasına yönelik süregelen çalışmaları anlatan Bakan Akar, S-400 tedarikine yönelik çalışmalarda Türkiye’nin gizli bir gündeminin olmadığını vurgulayan Bakan Akar, şunları söyledi:

“Tek derdimizin ülkemizin ve milletimizin hava ve füze savunması olduğunu herkesin bilmesi lazım. Bunun anlaşılması, görülmesi lazım. Bu bir hava savunma sistemi olduğu için herhangi bir şekilde füze, hava saldırısı olunca ona karşı kullanılacak bir sistem. Bunun taarruzi bir yönü yok. Bu sistemin durduğu yerde herhangi bir şekilde kimseyi tehdit etmesi söz konusu değildir. Kimse için risk, tehdit veya tehlike değildir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu