Türkiye

Bakanlık’tan Facebook uyarısı!

Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Facebook verisi sızdırılan vatandaşlar için önlem listesi yayınladı. Veri ihlaliyle ilgili açıklama yapan Sayan, hangi bilgilerin sızdırıldığıyla ilgili bilgi verdi.
Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Facebook veri ihlali ile ilgili açıklama yaptıGeçtiğimiz günlerde Facebook’un 2018 yılında sızdırıldığı tahmin edilen verileri internet üzerinden ücretsiz olarak dağıtıldı. Şirket, Türkiye’nin de bulunduğu 106 ülkeye ait yaklaşık 533 milyon kullanıcı verisiyle ilgili açıklama yaptı.
KVKK, veri ihlali sonrasında konuyla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu. Duyurunun ardından BTK ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından da açıklama yapıldı.
Ülkemizdeki yaklaşık 20 milyon Facebook kullanıcısının etkilendiği veri ihtilali, BTK tarafından inceleniyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, kullanıcıların ne tür önlemler alması gerektiğini belirtti.
Kullanıcıların telefon, konum, doğum tarihi ve e-posta verilerine erişildiğini söyleyen Sayan, ” Facebook kullanan tüm vatandaşlarımızın USOM’un yayınladığı önlemleri almaları büyük önem taşıyor. ” ifadelerini kullandı.
BTK tarafından yayınlanan kılavuzda
– Kullanıcı parolaları ele geçirilen veriler arasında olmasa da parolanızı değiştirin.
– Kurumsal (iş) e-posta hesapları ile sosyal medya platformlarına üye olmayın.
– Farklı sosyal mecralarda benzer veya aynı parolaları kullanmayın.
– Oltalama saldırılarına karşı dikkatli olun.
– Tahmin edilmesi zor parolalar kullanın.
– İki aşamalı doğrulamayı aktif hale getirin.
uyarıları yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu