Türkiye

Binance’ye soruşturma açıldı

Geçtiğimiz yıl ABD Adalet Bakanlığı tarafından görevlendirilen  Chainalysis Inc adlı firma, Binance soruşturmasına başladı. Dünyada en büyük borsalarından biri olan Binance, konu ile ilgili açıklama yaptı.

Changpeng Zhao ve Yi He tarafından 2017 yılında kurulan Binance, kripto para piyasasında hızla büyüyerek rakiplerini geride bırakmayı başardı. Bloomberg‘in haberine göre ABD Gelir İdaresi ve Adelet Bakanlığı tarafından kara para aklama ve vergi suçu nedeniyle firmaya soruşturma açıldı.

Singapur ve ABD gibi birçok ülkede ofisi bulunan şirket, blockchain adli tıp firması olan Chainalysis Inc tarafından incelenmeye başladı. Geçtiğimiz yıl başlayan inceleme sonucunda bazı suç örgütlerinin Binance üzerinden para transferi gerçekleştirdiği tespit edildi.

eBay, Binance’e rakip olacak

eBay, Binance’e rakip olacak

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından biri olan eBay, yeni bir proje ile gündeme geldi. Şirket, NFT platformu ile dijital sanat eseri satılacağını açıkladı.

Basın kuruluşlarının sorularını yanıtsız bırakan ABD Adalet Bakanlığı, soruşturmanın gizlilik çerçevesinde yürütüldüğünün altını çizdi. Öte yandan Binance sözcüsü Jessica Jung, Bloomberg’e yaptığı açıklamalada “Yasal yükümlülüklerimizi ciddiye alarak işlerimizi yürütüyoruz. Ayrıca ABD kanunlarına uygun işlemler gerçekleştiriyoruz. Henüz soruşturma ile ilgili açıklama yapmamız mümkün değil. Şüpheli etkinlikleri ve kara para aklamayı önleme konusunda elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kripto para borsalarının vergi kaçırmak ve yasa dışı faaliyetlerden para elde etmek için kullanıldığını belirten ABD yetkilileri, bu konuda yasal düzenleme yapılabileceğini açıkladı.

2019 yılında Chainalysis, oluşturduğu raporda 2.8 milyar dolar değerinde Bitcoin‘in yasa dışı yollar ile elde edildiğini açıkladı. Ekip ayrıca yaklaşık 756 milyon dolar değerindeki Bitcoin’in Binance üzerinden aklandığını tespit ettiklerini belirtti.

Yaşanan olayların ardından basın açıklaması yapan Binance, kara para aklama ile ilgili tüm önlemleri aldıklarını ve gerekli düzenlemelere uygun hareket ettiklerini söyledi. Konu hakkında Chainalysis ile ortak çalışma yürüttüklerini belirten firma, yasal sorumluluklarını yerine getireceğinin altını çizdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu