Türkiye

‘Boğaziçi Olayları’ ile ilgili haklılık anketi

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanması sonrası çıkan olaylar, protesto gösterileri ve polis ile öğrenciler arasında yaşanan arbede ve gözaltı süreçleri gibi eylemlerle ilgili Türkiye’nin yüzde 67’sinin “öğrencilerin haklı olduğunu” düşündüğü ortaya çıktı.

Konda Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, aylardır süren “Boğaziçi Olayları” ile ilgili ayrıntılı bir araştırma dosyasını kamuoyuyla paylaştı. Geçen ay yapılan araştırmada, 71 ilin merkez dahil 327 ilçesinde 2 bin 643 kişiyle telefon görüşmesi yapıldı.
Profesör Doktor Melih Bulu’nun 2 Ocak 2021’de Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanmasının üzerinden tam 3 ay geçti.
Geçen zaman içerisinde Boğaziçi Üniversitesi içerisi ve dışarısında gerek öğretim üyeleri, gerek sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve sivillerin katıldığı irili ufaklı onlarca protesto gösterisi düzenlendi.
Çıkan olaylarda bazı kesimler “polisin sert müdahalede” bulunduğu ve öğrencilerin haklarını savunduğu yönünde görüş bildirirken, kimileriyse polisin haklı olduğunu ileri sürdü.
Toplumun yüzde 62’si ise polis müdahalesinin doğru olmadığı görüşünde birleşiyor.
Konda Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin Boğaziçi Olayları ile ilgili yaptığı kapsamlı anket çalışmasına göre Türkiye’de halkın yüzde 67’si öğrencilerin haklı olduğunu ortaya koyarken, toplumun yüzde 37’si ise rektör atanmasını ve sonrasındaki polis müdahalelerinin doğru olduğu yönünde görüş bildirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu