Türkiye

Çamlıca Tepesi’ne devasa Türk bayrağı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çamlıca tepesine bayrak çekme töreninde açıklamalarda bulundu. Bayrağı göndere çocuklarla birlikte çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Dünyanın en büyük Türk bayrağı’ olduğunu duyurdu ve çocuklara da “2053’ün Türkiye’sini siz inşa edecek ve kuracaksınız” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çamlıca tepesine bayrak çekme törenine katıldı.
Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
Bu müstesna günü müstesna bir eserle şereflendiriyoruz. TBMM bundan tam 101 yıl önce 23 Nisan günü dualarla, tekbirlerle Ankara’da açılmıştı. İstiklal Harbimizi yönetmiş, bu gazi Meclis’in başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere rahmetle yadediyoruz.

Bugüne kadar darbecilerden terör örgütlerine ve ekonomik tuzaklara kadar her saldırı aynı kirli senaryonun eseri. Tüm badireleri birer birer geride bırakarak adım adım büyük Türkiye’nin inşası yolunda ilerliyoruz. 100. yılına yaklaştığımız Cumhuriyetimizi büyüterek ve güçlendirerek bizden sonraki nesillere bırakmanın gayreti içindeyiz. Çocuklarımızın da emaneti çok daha ileriye taşıyacaklarına inanıyorum.
Bugün burada açılışını yapacağımız ülkemizin en uzun direğinde dalgalanacak bayrağımızı çocuklarımıza armağan ediyoruz. Türk milleti için bayrak bağımsızlığının en önemli sembollerinden biridir. Ne diyor Arif Nihat Asya: Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder… Gölgende bana da, bana da yer ver. Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar: Yurda ay yıldızının ışığı yeter. Diğer söz neydi: Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak uğrunda ölen varsa vatandır. Toprak kan dökülmediyse vatan olmaz. 
İstanbul’un Çamlıca Tepesi’ne dikilen 111 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun bayrak direği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Türk Bayrağı ile buluştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı törende, devasa Türk Bayrağı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından göndere çekildi.
İSTANBUL’UN BİRÇOK NOKTASINDAN GÖRÜLEBİLECEK
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 101. yıldönümünde göndere çekilen devasa Türk Bayrağı İstanbul’un birçok noktasından da görülebilecek. Küçük Çamlıca Radyo ve Televizyon Kulesi’nin yapılması ile işlevsizleşen ve görüntü kirliliği yaratan antenlerin söküldüğü alana dikilen Türkiye’nin en uzun bayrak direği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda bin metrekarelik Türk bayrağı ile buluştu. Türk Bayrağı İstanbul semalarında gururla dalgalanırken; İstanbul’un siluetine anlam katacak. 

111 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun bayrak direğinin alt çapı 335 santimetre, üst çapı 75 santimetre. İnşa edilen direğin tabanı için 32 ton demir, 240 metreküp beton kullanıldı. Direk kaynaksız geçmeli sistem olarak tasarlanıp, en alt parça 410 santimetre, en üst kısım 140 santimetre iç içe girmektedir. Toplam direk imalatı 144.75 metre oldu. Türkiye’nin en uzun bayrak direği, 937.5 metrekarelik dünyanın en büyük Türk bayrağı ile buluşmuş oldu.
Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünün çok farklı, müstesna bir gün olduğunu belirterek 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu müstesna günü, müstesna bir eserle şereflendirdiklerini ifade ederek Büyük Millet Meclisi’nin bundan 101 yıl önce bir 23 Nisan günü dualarla, salavatlarla, tekbirlerle Ankara’da açıldığını hatırlattı.
“BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE’NİN İNŞASI YOLUNDA ADIM ADIM İLERLİYORUZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstiklal Harbimizi yönetmiş ve zafere ulaştırmış bu gazi Meclis’in tüm mensuplarını rahmetle yâd ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Harbimizin kazanılmasını ve yeni devletimiz Cumhuriyetimizin kurulmasını sağlayan herkese şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.
“Rabbim ülkemizi bir daha yeniden İstiklal Harbi vermek, İstiklal Marşı yazdırmak mecburiyetinde bırakmasın” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Vatan topraklarını parçalamak ve milletimizi bölmek için kullanan yöntemler değişmiş olsa da niyet hep aynıdır. Bugüne kadar darbecilerden terör örgütlerine ve ekonomik tuzaklara kadar bu ülkeyi ve milleti hedef alan her saldırı, aynı kirli senaryonun ürünüdür. Hamdolsun tüm badireleri birer birer geride bırakarak büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası yolunda adım adım ilerliyoruz. Son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet payidar kılmak için maziden atiye kurduğumuz köprüyü güçlendirerek gece gündüz çalışıyoruz. 100. yılına yaklaştığımız Cumhuriyetimizi her alanda büyüterek, güçlendirerek bizden sonraki nesillere bırakmanın gayreti içindeyiz. Biz 19 yıldır ülkemizi 2023 hedefleriyle buluşturmanın mücadelesini veriyoruz. Çocuklarımızın da 2053 vizyonuyla teslim aldıkları emaneti çok daha ileriye taşıyacaklarına inanıyorum. Bugün burada açılışını yapacağımız ülkemizin en uzun direğinde dalgalanacak olan bayrağımızı işte bu vizyonun sembolü olarak çocuklarımıza armağan ediyoruz.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk milleti için bayrağın bağımsızlığının en önemli sembollerinden biri olduğunu aktararak, şair Arif Nihat Asya’nın “Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder / Gölgende bana da bana da yer ver / Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar / Yurda ay yıldızının ışığı yeter” dizelerini okudu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir başka mısralar manzumesinde de ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır / Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.’ Eğer toprak kan dökülmemişse o zaten vatan olmaz. Ben bunları hep şuna benzetiyorum. Arsa var, arazi var. Araziyi arsaya dönüştürmek için belli bedel ödemek gerekiyor. Aksi takdirde arazinin hiçbir anlamı yok. İşte bizler de bu ülkede bu toprakları yapmak için nice şehitler verdik. ‘Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda / Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda / Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.’ diyerek bizim büyüklerimiz nice şehitler verdiler.”
“BAYRAĞIMIZIN GÖLGESİNDE GÜVEN İÇİNDE VE HUZURLA YAŞAYACAĞIZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2053’ün Türkiye’sini bugünün gençlerinin inşa edeceğine olan inancını dile getirerek, “Sizin gözlerinizde ben bu pırıltıyı görüyorum. Onun için çok çalışacağız, okuyacağız ve inşallah 2053’ün Türkiye’sini inşa edeceğiz. Biz toprağın altında olacağız, Rabbim lütfederse oradan sizi inşallah izleyeceğiz. Ama size inanıyoruz, size de öyle bir Türkiye’yi bıraktığımıza inanıyoruz” dedi.
“Türkiye’nin gözbebeği olan İstanbul’un en güzel tepelerinden birinde nazlı nazlı dalgalanan bayrağımızın gölgesinde inşallah güven içinde ve huzurla yaşayacağız” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çamlıca’nın bizzat takibini yaptığı cami, kule ve şimdi de 111 metrelik bayrak direği ve Türkiye’nin en büyük bayrağıyla yepyeni bir çehre kavuştuğunu kaydetti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’a bu güzellikleri kazandırmış olmaktan gurur duyduğunu belirterek bu eserlerin inşasında emeği geçenleri tebrik etti.
Çamlıca’da inşa edilen bu eserler ve Kirazlıtepe, Küplüce’de devam eden çalışmalarla bölgenin daha da güzelleştiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin tam anlamıyla güzelleşmesinin kentsel dönüşümün tamamlanmasına bağlı olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tebrik ederek sözlerini tamamladı.
Konuşmasının ardından çocuklarla fotoğraf çektiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’deki en büyük Türk bayrağını göndere çekmek için de çocuklarla butona bastı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yavrularımız butonlara basarak bayrağımızı kulenin tepesine inşallah tırmandırıyoruz. Asla bu bayrağın dalgalandığı yerde hüzün keder olmayacak. Kiminle? Bu yavrularımızla” ifadelerini kullandı. Bayrağın göndere çekilmesinin ardından törende İstiklal Marşı okundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu