Türkiye

“Çölyak hastaları özel perhiz ile kaliteli yaşayabilir”

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Dünya 9 Mayıs Çölyak Günü kapsamında açıklamalarda bulundu.

BURSA (İGFA) – Çölyak hastalığının, yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığı olduğuna dikkat çeken Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, bu hasara buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahılların içerisinde bulunan gluten isimli proteinin neden olduğunu söyledi.

Çölyak hastalığının oluşumunda hem genetik yatkınlık, hem de çevresel faktörlerin önemli olduğunu belirten Dr. Yavuzyılmaz, hastalığın tipik belirtilerle başlayabileceği gibi çok hafif belirtilerle de seyredebileceğine dikkat çekti. “Çocuklarda özellikle karın ağrısı, karında şişlik, ishal, huzursuzluk, iştahsızlık, enfeksiyonlarda artış ve gelişme geriliği, kusma, kilo alamama ve boy uzamasında yavaşlama ile ortaya çıkabilir” diyen Dr. Yavuzyılmaz, “İleri yaşlarda hastalığın belirtileri daha geniş bir yelpazeye yayılır. İştahsızlık, ishal, kusma, gaz şikâyetleri, dışkıda anormallik, büyük tuvalet ihtiyacının artması, kas zayıflığı, kansızlık görülebilecek semptomlardan olabilir” diye konuştu.

Halk sağlığının korunması açısından erken tanı, tedavi ve rehabilitasyonun önem taşıdığının altını çizen Dr. Yavuzyılmaz, çölyak hastalarının buğday, arpa, çavdar, yulaflı gıdalar tüketmedikleri gibi ayrıca marketlerde satılan hazır gıdaların içeriklerine dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu