Türkiye

DSİ, Gemlik Büyükkumla Barajı’nda çalışmaları sürdürüyor

DSİ yaptığı yatırımlarla illerin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

BURSA (İGFA)- Bursa’nın Gemlik ilçesindeki Büyükkumla Barajında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, baraj çalışmalarının tamamlanması ile depolanacak suyun Gemlik ilçe merkezi başta olmak üzere Küçükkumla, Büyükkumla, Narlı, Gençali, Kurşunlu ve Umurbey yerleşim yerlerine yılda 18,95 milyon m3 içme, kullanma ve endüstri suyu sağlayacağını söyledi.
Barajın tamamlanması ile proje sahasında yaşamlarını sürdüren vatandaşların en önemli ihtiyacı olan içme – kullanma ve sanayi (endüstri) suyu açısından rahat bir nefes alacağını ifade eden Genel Müdür Yıldız, “Bunun yanında proje sahası yurdumuzun nüfus yoğunluğunun çok olduğu Kuzey Marmara Bölgesinde yer aldığından ticaret ve endüstri merkezlerine de çok faydası olacaktır.  Çalışmalar tüm hızıyla devam eden barajımızda 2021 yılı sonunda su tutmayı hedeflemekteyiz. Yılda 18,95 milyon m3 içme, kullanma ve endüstri suyu sağlanacak olup, yaklaşık 250 bin vatandaşımızın ve Gemlik Organize Sanayi Bölgesinin 2045 yılına kadar içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacı karşılanmış olacaktır” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu