Türkiye

Endonezya’da denizaltı kayboldu!

Endonezya Donanması, içinde 53 kişinin bulunduğu bir denizaltı ile irtibatın koptuğunu ve arama faaliyetlerinin sürdüğünü bildirdi.
Endonezya Genelkurmay Başkanı, Reuters’a yaptığı açıklamada, arama faaliyetleri için Avustralya ve Singapur’dan yardım istediğini belirtti.
Bir donanma sözcüsü, Alman yapımı denizaltı KRI Nanggala-402’nin torpido tatbikatı için Bali Adası’nın kuzeyindeki sularda bulunduğunu ancak çarşamba sabahı itibarıyla çağrılara yanıt vermez olduğunu dile getirdi.
Endonezya Silahlı Kuvvetler Komutanı Mareşal Hadi Tjahjanto, Kompas gazetesine yaptığı açıklamada, denizaltının Bali Adası’nın yaklaşık 60 mil (95 kilometre) kuzeyindeki sularda yerel saatle sabah 03.00 sularında kaybolduğu bilgisini verdi.
Mareşal Hadi Tjahjanto, “Dalış izni verilmesinden kısa süre sonra denizaltı ile temas kesildi.” ifadesini kullandı.
Donanma kaynaklarından yapılan açıklamada, kayıp denizaltıyı aramak için hidrografik KRI Rigel (933) gemisi dahil olmak üzere bölgeye birkaç savaş gemisi gönderildiği kaydedildi.
Arama faaliyetlerinde donanmaya ait birinci sınıf Fatahillah korveti, Bung Tomo sınıfı korvet (357) ve Kapitan Pattimura sınıfı korvet ile Teuku Umar (385) bulunuyor.
Almanya’nın 1979’da teslim ettiği ve 1981’de kullanıma giren KRI Nanggala-402, Endonezya’nın envanterindeki beş denizaltıdan biri olarak biliniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu