Türkiye

Erdoğan’dan İklim Zirvesi’nde açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İklim değişikliği sadece dünyayı en fazla kirleten belli başlı ülkeleri değil tüm insanlığı etkiliyor. İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için yoğun çaba harcıyoruz” ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İklim Liderler Zirvesi’ne canlı bağlantı gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle;
ABD Başkanı sayın Biden’e bu anlamlı zirveyi düzenlediği ve daveti için teşekkür ediyorum. İklim değişikliği sadece dünyayı en fazla kirleten belli başlı ülkeleri değil. Afrika Kıtası’ndaki ülkeler başta olmak üzere tüm insanlığı etkiliyor. Türkiye olarak biz de bu olumsuzluklardan etkilenen ülkeler arasındayız. İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak amacıyla yoğun çaba harcıyoruz. Ülkemizin orman alanını ve ağaç servetini çoğaltmak, biyolojik çeşitliliği geliştirmek çevreyi korumak için ciddi yatırımlar yapıyoruz. Son 18 yılda toplam 5,1 milyar fidanı toprakla buluşturarak orman varlığımızı 20,8 milyon hektardan 23 milyon hektara çıkardık. 
İklim değişikliği ile mücadelede yol haritamızı teşkil eden Ulusal İklim Değişikliği Strateji ve Eylem Planı ile İklim Değişikliği Uyum Strateji ve Eylem Planı’nı 2030 ve 2050 hedefleri doğrultusunda güncelliyoruz. 2015 yılında sunduğumuz Ulusal Katkı Beyanı çerçevesinde 2030 yılına kadar sera gazı emisyonunda yüzde 21’e varan azalma bekliyoruz.
“Yeşil dönüşüm konusunda da gerekli adımları atıyoruz”
Sıfır Atık Projesi ile atıkların geri kazanım oranını 2035 yılında yüzde 60’a taşıyacağız. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olarak açık denizlerde koruma alanı ilan edilmesi meselesini de gündeme almak gerektiğine inanıyorum. Salgın sonrası toparlanma sürecinin merkezinde yer alan yeşil dönüşüm konusunda da gerekli adımları atıyoruz.
Yeşil dönüşüm başta olmak üzere diğer alanlarda küresel düzeyde stratejik iş birliğinin oluşturulması büyük önem arz ediyor.
İklim değilikliğinde ülkeler malesef eşit konuma sahip değildir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında yük dağılımının adil şekilde yapılması iklim değişikliği ile mücadeleyi olumlu etkileyecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu