Türkiye

Gemlik’in gönüllülerinden İsrail saldırılarına kınama

İsrail polisinin, Mescid-i Aksa’da  namaz kılan cemaate yaptığı ve daha sonra  Doğu Kudüs’ün farklı noktalarında  yaptığı saldırılarla yüzlerce kişinin yaralanması Gemlik Gönüllü Kuruluşlar Platformu öncülüğünde çok sayıda sivil toplum kuruluşu tarafından  yapılan yazılı basın açıklamasıyla şiddetle protesto edildi.

Tarık ŞEKER (GEMLİK BASIN)

Aralarında Anadolu Gençlik Dergisi Gemlik Temsilciliği, Buhara Kültür ve Dayanışma Derneği, Eğitim Bir Sen Gemlik Temsilciliği, Gemlik Araştırma Yardımlaşma ve Eğitim Derneği, Gemlik Umut Kervanı,Gemlik Zeytin dalı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği, IHH Gemlik Temsilciliği,İlim Yayma Cemiyeti Gemlik Temsilciliği, Milli Türk Talebe Birliği Gemlik Temsilciliği, Semerkant Dergisi Gemlik Temsilciliği ve TÜGVA Gemlik Temsilciliği gibi kurum ve kuruluşların bulunduğu Gemlik Gönüllü  Kuruluşlar Platformunun yapmış olduğu basın açıklamasında Kudüs’ün Müslümanlar için kırmızı çizgi olduğu vurgulanarak; “İsrail, Filistin topraklarında insanlık ve savaş suçu işlemektedir. Dünya bu işgal ve hukuksuzluğa göz yumdukça zulmünü devam ettirecektir. Hiçbir kutsala saygısı olmayan İsrail’in ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’yı hedef alan saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Bu saldırılar derhal durdurulmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Her Ramazan ayında olduğu gibi bu Ramazan ayının son günlerinde de İsrail’in şiddet ve zulmünün arttığı, Mescid-i Aksa’da namaz kılan cemaate yaptığı açık saldırının devlet terörü olduğu ifade edilen açıklamada; “Filistin davasına olan kararlı desteğimizi yineliyoruz ve bir kez daha uluslararası toplumu Filistin halkını korumak için hemen harekete geçmeye çağırıyoruz. Mübarek Ramazan günlerinde hiçbir kutsala saygısı olmayan İsrail işgal güçleri, Mescid-i Aksa’yı derhal terk etmelidir. Uluslararası hukuk, kamuoyu, sivil toplum, insan hakları ve barış örgütleri ile siyasal kurumların, İsrail’in bu hukuk tanımaz  işgalci tavrına karşı bir an önce bir araya gelmesi gerekmektedir. İsrail’in kuruluşu, yayılmacılığı ve Filistin konusunda sergilediği siyaset tamamıyla uluslararası hukuka aykırıdır” denildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu