Türkiye

Hedef Temmuz’a kadar 32 milyon aşı

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz: 40 yaş ve üzerinin haziran sonuna kadar aşılanması ülkenin önemli bir nüfus popülasyonunun bağışık olmasını sağlar. Çünkü hastalığı ağır atlatanlar bu gruplarda olduğu için aşılama, yorulmuş sağlık personeline de katkı sağlayacaktır.
14 Ocak günü sağlık personeli ve bir süre sonra 65 yaş üstünün aşılanmalarına başlanmıştı. Bu kişiler iki doz aşılarını oldular.
Eğer temmuz sonuna kadar 20 yaş üzerinin aşılanması da tamamlanırsa ciddi bir oranı yakalarız. Toplum bağışıklığı oluşabilmesi için sırası gelen herkesin aşı yaptırması önemli.
Aşı olmayanların sayısı çok olursa, toplum bağışıklığı konusunda sorunlar olacaktır. Özellikle varyant virüslerin arttığı son günlerde herkesin ulaşabildiği aşıyı yaptırması çok önemli.
Yerli aşının ikinci faz çalışması tamamlanmak üzere. Bu aşıda sonuçların iyi çıkması durumunda, hemen üçüncü faza geçilmesi ve çok yakın zamanda yerli aşılarla ülkenin tanışması da mümkün olabilecek. Belki de Sinovac aşısını tamamlamış sağlık personeli ve 65 yaş üstü vatandaş, ikinci dozlarını yerli aşı ile olabilecek.
ÇALIŞANLARI AŞILAMAK BULAŞI ENGELLER Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan: 40 yaşa kadar aktif çalışan yani toplumun içinde bulunması gereken bireylerin aşılanması, bulaşın önlenmesini sağlayacaktır. Ne kadar çok kişiyi aşılarsak, salgın sürecini de o kadar kontrollü biçimde yönetebiliriz.
Bu durum hastaneye başvuruları, yoğun bakımlara yatışı, ölüm oranlarını azaltacaktır. Yerli aşıda en önde giden Erciyes Üniversitesi. Beklentimiz haziran-temmuz gibi faz-3 çalışmalarının bitirilip eylül-ekim gibi normal aşılama sürecine başlanması yönünde.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu