Türkiye

HES’ten ‘aşı kimliği’ devrede

COVID-19 aşısının iki dozunu olanlar Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden “Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği” oluşturabilecek.

ANKARA (İGFA) – Sağlık Bakanlığı, “Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği”nin devreye alındığını duyurdu. İki doz aşısını olanlar, HES uygulamasına girerek aşı kimlik kartlarını oluşturabilecek.Bakanlık daha önce e-Nabız üzerinden “aşı kartı” oluşturma imkanı vermişti. Aşı kimlik kartlarına pasaport bilgileri de girilebilecek. Aşı kartlarında Türkiye’nin başlattığı güvenli turizmin logosu (SAFE TOURISM) da yer aldı. Aşı kartları yurt dışı seyahatlerde de kullanılabilecek.

Kimlik kartının üzerinde ayrıca bir karekod da bulunuyor. Karekod okutulduğunda sistem e-Nabız’a yönlendiriyor. İngilizce ve Türkçe olarak ekranda, “Aşı kimliği 12345678910 TC Kimlik numaralı ve Z12345678 pasaport numaralı, ‘x kişisine aittir”. Bu kimlik 11.05.2021 tarihinde T.C Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulmuştur” ifadeleri yer alıyor.

KİMLİK KARTI NASIL OLUŞTURULACAK?

HES uygulamasına giriş yaptıktan sonra öncelikle pasaportunuzun hesabım bölümünden tanımlanması gerekiyor.Ardından “Pasaportlarım”a gelerek ekle tuşu seçip pasaport numarası girmeniz gerekiyor. Ana ekrana dönerek “COVID-19 aşı bilgilerim” kutucuğu seçin. Gelen ekrandan “Aşı kartlarımı” tıklayıp ardından ekranın en altına gelen “Aşı kartı oluştur” şeçeneğini tıklayın. Bu işlemin ardından aşı kartında pasaport bilgilerinin yer alması isteniyorsa seçim yapılarak devam edilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu