Türkiye

‘İntranazal aşı salgını bitirebilir’

Türk bilim insanları Koronavirüs aşısında çığır açabilecek intranazal aşılama tekniği üzerinde çalışıyor. Uzmanlara göre uygulaması daha kolay olan, virüsün yayılmasını önleyen aşı salgını sona erdirebilir.
Tek doz uygulanabilen, oda sıcaklığında taşınıp saklanabilen intranazal aşı, burundan sprey şeklinde uygulanabiliyor. Uzmanlar, bulaşı da önlediğinden dolayı aşının salgını sona erdirebileceğini belirtiyor.
Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, intranazal aşının aslında pandemiyi bitirebilecek tek aşı olduğunu söyledi.
Ceyhan, şunları söyledi:
“Burundan verilirse hastalığı taklit ederek solunum sisteminde bağışıklık oluşturacağı için direkt virüs solunum sisteminde girdiği andan itibaren bağışıklık sistemi karşı koyabilir ve virüsün size ulaşmasını engelleyebilir. Dolayısıyla siz de etrafa bulaştırmasınız.”
Dünyadaki ilk intranazal aşı olacak
Türk bilim insanlarının girişimi sonuçlanırsa dünyadaki ilk intranazal koronavirüs aşısı olacak.
Sonbahardan beri çok sayıda firmanın bunun üzerinde çalıştığını dile getiren Ceyhan, 11 Ocak’ta bir Amerikan firmasının ilk defa Faz-1 çalışmalarına başladığını, onun sonuçlarını beklediklerini söyledi.
Yılda 250 milyon doz üretilebilecek
Üretim verimliliği yüksek olan bu aşıdan sadece 1 tesiste, yılda 250 milyon doz üretilebilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu