Türkiye

Kocaeli’de grevdeki Baldur işçilerinden Valilik yasağına tepki!

Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde bulunan Baldur Süspansiyon işçileri, grevlerinin 120 günü geride bıraktı. İşçilere destek için yapılmak istenen dayanışma şöleni, pandemi bahanesiyle yasağa takıldı. Birleşik Metal-İş Sendikası da fabrika önünde basın açıklaması yaptı.
Ufuk BAĞAN (HÜR KOCAELİ)
Grev alanında gerçekleştirilmek istenen konser etkinliği, pandemi gerekçe gösterilerek yasaklandı. İşçilere destek için Baldur Süspansiyon önüne gelen sendika üyelerinin ve temsilcilerinin sadece basın açıklaması yapmasına izin verildi. Fabrika önünde bir araya gelen işçiler, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Direne direne kazanacağız”, “Yaşasın sınıf dayanışması” ve “Baldur işçisi yalnız değildir” sloganları attı. Açıklamaya Gebze Sendikalar Birliği üyesi sendikaların yanı sıra, Emek Partisi, SEP, DİP ve EHP de destek verdi.
ŞOV YAPIYORLAR
Grev alanında konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Baldur Süspansiyon işçilerinin aylardır işlerine geri dönmek için kararlı bir mücadele sürdürdüklerini belirterek valiliğin aldığı etkinlik yasağını eleştirdi. Gerçekleştirilecek konserin pandemi koşullarında yapılacağını hatırlatan Serdaroğlu, “Sanatçı arkadaşlarımız bize moral verecekti ama her şeyi serbest bırakanlar bizim etkinliğimizi yasakladı. Türkiye’de ve Dünya’da büyük bir sorun var. Bu sorunlara karşı bir sorumluluğumuz var ve bu sorumluluğu olabildiğince de yerine getirmeye çalışıyoruz. Çeşitli bölgelerde yaptığımız etkinliklerde, basın açıklamalarında da kendi mantığımızda oluşturduğumuz o sorumluluklarımızı olabildiğince kurallara uygun bir şekilde yerine getiriyoruz. Son zamanlarda kongrelerinde, cenazelerde ve bulabildikleri her yerde gösteriş yapmak için alanları, salonları, cami avlularını dolduranlar gibi yanlış içerisinde olmak istemiyoruz” diye konuştu.
 

“Hazineyi boşalttılar, işsizlik sigortasını hortumladılar. Verecek paraları yok, nerede bu paralar? Neresinden tutsanız elinizde kalan bir yıl geride bıraktık” diyen Serdaroğlu, “Bu ülkenin kararnameleri sadece işçiler için mi geçerli? 1 Mayıs bu ülkenin ve dünya işçi sınıfının en önemli günüdür” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu