Türkiye

Mardin, Rus turistleri bekliyor – İGF Haber Ajansı (İGFA)

İki hafta önce kontrollü normalleşme sürecine giren mavi kategoride yer alan Mardin’de, kısıtlamaların kaldırıldığı tarihi şehre ilk Rus turist kafilesi 23 Mart’ta geliyor. Bu yıl içerisinde Rusya’dan yaklaşık 350 bin turist 7 bin yıllık tarihi geçmişi bulunan Mardin’i görmek için gelecek.

MARDİN (İGFA)- Mardin’in Artuklu Belediye Başkanıi Abdulkadir Tutaşı, Rus turistleri ağırlamaya hazır olduklarını belirterek, bir yıl aradan sonra Mardin’in turizmi yeniden canlanacağını söyledi. İlk Rus turist kafilesini 23 Mart’ta karşılamak için heyecanla beklediklerini belirten Başkan Tutaşı, “Rus turistler Mardin´imize renk katacak” dedi.
Mardin’in tek kurtuluşunun turizm olduğunu söyleyen Başkan Tutaşı, “Mardin ‘3T’ ile anılıyordu. ‘Tarım, taşımacılık ve turizm’. Tarım ve taşımacılıkta biraz geride kaldık. Şimdi turizm ile öne çıkmak istiyoruz. Hele Rus turistleri Mardin´de ağırlamak, bizim için ayrı bir onur ve gurur. Geçen yıl bir grup gelmişti. Mart ayının 23´ünde de sayın valimiz ve Otelciler Derneği Başkanlığı’ndan aldığımız bilgilere göre, ilk kafile gelecek. Onları heyecanla bekliyoruz. Ağırlamak için varız; çünkü bir turist, bin turist getirir. Biri gider, anlatır, güzellikleri paylaşır ve arkası gelir. Mardin gerçekten görülebilecek, yaşanabilecek, anlatılabilecek bir kent. Rus turistlerin gelmesi, bizi fazlasıyla memnun edecek. Elimizden geldiğince onlara hizmet etmeye çalışacağız” diye konuştu.

HEDEF 5 MİLYON TURİST

Tarihi kent Mardin’i daha iyi tanıtmak için çalıştıklarına dikkat çeken Başkan Tutaşı, “İlimizi daha güzel tanıtmak için hazırız. 2018-2019 sezonunda, yaklaşık 3,5 milyon misafirimiz vardı. Bu az bir rakam değil; ama yetmiyor. Bunu 5-6 milyona çıkarmamız lazım; çünkü her bir turist 35 esnafı besler. Beklentimiz o. Bu seneki hedefimiz, inşallah bu pandemi illetinden kurtulup, hedefimiz 5 milyon insanı evimizde ağırlamak” dedi.

Mardinli iş insanı Mehmet Yertum ise kentin sıra dışı mimari yapısıyla ‘açık hava müzesi’ konumunda olduğunu belirterek, “Sadece Mardin’e değil Türkiye´ye de döviz akımı başlayacak. ‘Açık hava müzesi’ burası. Günümüz şartlarında, konaklamada daha fazla kapasiteye ve altyapıya sahibiz. Mardin, insanlığın ve medeniyetin doğduğu yer” dedi. 1400 yıllık yapıya sahip Mardin Oteli’nin İşletme Müdürü Savaş Seven ise, yaklaşık 34 aydır  iş yapamadıklarını belirterek, kent olarak günübirlik geziler hariç konaklama olacak şekilde 34 bin kişiyi kaldıracak kapasiteleri olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu