Türkiye

MSB: "İncirlik, Türk üssüdür"

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Kaynakları: İncirlik Üssü, TSK’ya ait Hava Kuvvetleri üslerimizden biridir, Türk üssüdür, üzerindeki tüm tesislerle birlikte mülkiyeti Türkiye Cumhuriyeti devletine aittir.
MSB kaynaklarından yapılan bilgilendirme notunda İncirlik Üssü’nün bir Türk üssü olduğu vurgulandı. Mülkiyetinin üzerindeki tüm tesislerle birlikte Türkiye Cumhuriyeti devletine ait olduğu belirtildi. 
6 maddelik açıklama şöyle:
“-İncirlik Üssü’ndeki belirli tesislerin kullanımı, Türkiye ile ABD arasında 29 Mart 1980 tarihinde imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmasına göre yürütülmektedir. Bu anlaşma ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, İncirlik’teki Türk Silahlı Kuvvetleri tesislerinde müşterek savunma tedbirlerine katılması için Birleşik Devletler Hükümetine izin verir’ hükmüne haizdir.
-İncirlik Üssü, TSK’na ait Hava Kuvvetleri Üslerimizden biridir, Türk Üssüdür, üzerindeki tüm tesislerle birlikte mülkiyeti Türkiye Cumhuriyeti Devletine aittir.
– Şanlı bayrağımız 24 saat gönderde çekilidir ve hiçbir zaman da inmemiştir.
– İncirlik’te bulunan 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı, hiyerarşik olarak Eskişehir’de konuşlu Muharip Hava Kuvveti Komutanlığına, daha sonra da Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlıdır.
– Üs Komutanlığı görev ve vazifesini, Üs Komutanının emir ve komutasında icra etmektedir.
– 10’uncu Tanker Üs Komutanlığında ABD’nin dışında İspanya, Katar ve Polonya’ya ait unsurlar bulunmaktadır. Üs’ten Doğal Kararlılık Harekâtı da desteklenmektedir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu