Türkiye

Muğla, İsveç’in nüfusu kadar yerel tohum üretti

Muğla, Türkiye’nin 80 iline ulaştırdığı 10 milyon yerel tohum ile İsveç’in nüfusu kadar yerel tohumu üreterek dağıtımını gerçekleştirdi.
MUĞLA (İGFA)- ‘Yerel Tohum Ulusal Güç’ sloganı ile Türkiye’nin en kapsamlı Yerel Tohum Merkezlerinden birisini Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 93. yılında açan Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ürettiği ve dağıtımını yaptığı yerel tohumlar, Türkiye’nin topraklarında hayat buluyor.

1 Şubat tarihinden itibaren 2020 yılının yaz sezonuna kadar üretilen 81 çeşit tohumu internet sitesi üzerinden dağıtan ve kısa sürede stoklarını tüketen Büyükşehir Belediyesi’nin yerel tohumları Türkiye’nin 80 iline ulaştı.

2021 yılında 4 milyon, 2019 yılından bugüne kadar da 10 milyon tohumu Türkiye’nin dört bir yanına dağıtan Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin dağıttığı yerel tohumlar sayı olarak 10 milyon olan İsveç’in nüfusuna eşit. Alan olarak dikimi yapıldığında 150 futbol sahasını kaplayacak olan yerel tohumlar Türkiye’nin tüm illerine ulaştırıldı. Kısa sürede stoklarını tüketen ve Türkiye’nin 80 iline tohum kargolayan Muğla Büyükşehir Belediyesine gelen en fazla tohum talebinin ise domates, biber, salatalık, fasulye, havuç ve bezelye olduğu öğrenildi.

Ülkelerin ekonomik kuvvetini tarımdan aldığını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün toprağının, yerel tohumunun kıymetini bilen, üreten köylüsünü de milletin efendisi yapan toplumların çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşacağını belirtti. Başkan Gürün; “Anadolu toprakları farklı toprak yapısı, ürün yelpazesi ile dünyanın en bereketli yurtları arasındadır. Yerli üretime önem veren, doğru ürünlerle topraklarını donatan ve bu ürünleri işleyecek fabrikalar açan Türkiye Cumhuriyeti Atatürk vizyonu ile üreten köylüsünü milletin efendisi yapmıştır. Son yıllarda izlenen tarım politikaları ne yazık ki ülkemizi birçok üründe dışa bağımlı hale getirmiş, üreticimiz borçlandırılmış, tarlasına, traktörüne el konur hale gelmiştir” dedi.
TARIM KENTİ MUĞLA

Muğla turizm kenti olarak bilinse de verimli toprakları, başat ürünleri, tabiri caizse dağlarından yağ ovalarından bal akan bir şehir olduğunu belirten Başkan Gürün, kısa sürede hemşehrilerin desteği ile büyüyen Yerel Tohum Merkezi’nin tüm Türkiye’ye testleri yapılmış, güvenilir yerel tohum gönderebilir hale geldiğini kaydetti. Başkan Gürün, yerli ve milli tohumlarımıza sahip çıkmanın gururunu, tüm Türkiye ile buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu