Türkiye

Mustafa Dündar’dan sözde ‘soykırım’ tepkisi

Bursa’nın Osmangazi Belediyesi, İnsani Yardım Vakfı (İHH) işbirliğiyle iç savaş nedeniyle yıllardır büyük sıkıntılar yaşayan Suriyeliler için bölgeye 14 Yardım TIR’ı gönderirken, Başkan Mustafa Dündar, ABD Başkanı Joe Biden’ın sözde ‘soykırım’ iddialarına sert tepki gösterdi.

BURSA (İGFA) – Bursa’nın Osmangazi Belediyesi ve İnsani Yardım Vakfı (İHH), Suriyeli mazlumların yaralarını bir nebze sarabilmek adına yardımlarını sürdürüyor. İHH işbirliğinde yardım kampanyası düzenleyen belediye, bölgeye 14 yardım TIR’ı gönderdi. İçerisinde yiyecek ve giyecek malzemelerinin yanı sıra battaniyelerin yer aldığı yardım TIR’ları dualar eşliğinde uğurlandı. Yaşanan iç savaştan dolayı mağdur olan Suriyeliler için 2012 yılından bu yana yardım kampanyaları düzenleyen Osmangazi Belediyesi, şuana kadar bölgeye 84 tanesi İHH, 28 tanesi ise Hayrat Vakfı ile olmak üzere toplam 112 yardım TIR’ını bölgeye gönderdi.
 “SOYKIRIMI MİLYONLARCA İNSANI YURDUNDAN EDENLER YAPIYOR”
 Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, yardım TIR’larının uğurlanması için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, her zaman mazlumların yanında olduklarını belirterek, “Bugün, ‘Dünya Yetimler Günü’. Ülkemizde yaklaşık 5 milyon Suriyeli var. Emperyalist zihniyetteki ülkeler, barış ve demokrasi götüreceğiz diyerek milyonlarca insanı evinden, vatanından etti. Kendisini çağdaş olarak tanıtan ABD, binlerce kilometre uzaktan gelip, oradaki yapıyı bozdu. 24 Nisan’da ABD Başkanı Biden, tarihte olmayan bir durumu ‘Ermeni soykırımı’ diye ifade etti. Bizim şanlı tarihimizde soykırım yoktur; asıl soykırım Orta Doğu’da milyonlarca insan vatanlarından koparılarak yapılmıştır. Bizler, bu soykırımı engellemek, o insanların yurtlarından olmasının önüne geçmek adına mücadelemizi sürdürüyoruz” dedi.
 “9 YILDA 122 YARDIM TIRI”
 Osmangazi Belediyesi olarak İHH ile birlikte 2012 yılından bu yana Suriye’ye yardım TIR’ları gönderdiklerini ifade eden Başkan Dündar, “İHH Bursa Şubesi, düzenli olarak Suriyeli mazlumlar için bölgeye yardım TIR’ları gönderiyor. Ramazan Bayramı sonrasında 1000’inci TIR’ı bölgeye göndermeyi hedefliyorlar. Bizler de Osmangazi Belediyesi olarak bu yardımlara katkıda bulunuyoruz. 2012 yılından bu yana İHH ile 84, Hayrat Vakfı ile de 28 TIR’ı bölgeye gönderdik. Amacımız her insan kendi yurdunda yaşasın. İnşallah güvenlik güçlerimizin yaptığı operasyonlarla oradaki terör örgütleri yok edilecek. Bölgede güvenli ortamın oluşturulması ve ülkemizdeki Suriyelilerin de ülkelerine dönmesi hedefimizdir” diye konuştu.
 “BİNİNCİ YARDIM TIRI’INI GÖNDERECEĞİZ”
İHH Bursa Şubesi Başkanı Hüseyin Kaplan ise yaptığı konuşmada, “Suriye savaşı başladığından bu yana İHH Bursa olarak, 988’inci yardım TIR’ını bölgeye gönderiyoruz. 9 gün sonra 1000’inci TIR’ı da bölgeye göndereceğiz” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu