Türkiye

Pandemide balkon sebzeciliği psikolojiye iyi geliyor

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevinç Başay, bu süreçte imkânı olanların balkonlarında sebze yetiştirmesi tavsiyesinde bulundu.

BURSA (İGFA) – Pandemi sürecinde kentlerde yaşayan insanların balkonlarının koşullarına göre uygun sebzeleri yetiştirerek bakım işlemlerini uygularken birazda olsa hareket etmiş olacaklarını söyleyen Doç. Dr. Sevinç Başay, bu yöntemle hem kişinin yeşile olan hasretini gidereceğini hem kendi yetiştirdiği sağlıklı sebzeyi görerek psikolojik rahatlama yaşayacağını hem de bu sebzeyi tüketerek sağlıklı beslenme koşulu sağlanmış olacağını vurguladı.

Balkonda sebze yetiştirmek için ilk bahar ve yaz mevsiminin çok uygun olduğuna işaret eden Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevinç Başay, balkonda sebze yetiştiriciliği yapabilmeniz için öncelikle balkonun ışıklanma ve rüzgar alma durumunun izlenmesi gerektiğini söyledi. Yetiştirmek istenilen bitkilerin ışıklanma isteklerine göre balkonun ışık alma durumu karşılaştırıldığında güneş ışığı talebinin fazla olan bitki balkonun en çok güneş alan kısmına yerleştirilmesi gerektiğini belirten Başay, “Bitkiler hafif rüzgarı sever. Bitkiler için enuygun rüzgâr hızı 3-5 m/sn’dir. Bu hız bitkilere herhangi bir mekanik zarar vermedensolunum ve transpirasyonun normal olmasını sağlar.Balkon sebzeciliği içinekipman olarak en önemlisi uygun ekim dikim kaplarıdır. Bunların seçimi çok önem arz eder. Uygun kap seçiminde yetiştireceğiniz sebzelerin kök yapısını bilmek ve ona göre seçim yapmalıdır” diye konuştu.PAZI, NANE VE MAYDANOZ EKENLER AVANTAJLISağlıklı bitkiler yetiştirmek için bitkilere fiziksel destek, su ve besin maddesi sağlanması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Başay, balkonda saksı sebzeciliğine uygun olan sebzeler olarak da domates, hıyar, biber, yeşil soğan, yeşil sarımsak, marul, fındık turp, maydanoz, pazı ve nanenin her kullanıma sebzeler arasında yer aldığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu