Türkiye

Prens Philip’e son veda

DÜNYA

17-04-2021 17:40   Güncelleme : 17-04-2021 17:51

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in 73 yıllık eşi Prens Philip Windsor Şatosu’nda bulunan St. George’s Şapeli’nde düzenlenen tören ile son yolculuğuna uğurlandı.

Geçen hafta 99 yaşında hayata veda eden Prens Philip’in son yolculuğuna uğurlanacağı tören başladı. Windsor Şatosu’nda yer alan St George’s Şapeli’nde törene katılacak bazı kişiler Windsor Şatonu’na ulaştı. Burası Kraliyet ailesinin düğün ya da cenaze gibi etkinliklerde kullandığı bir ibadethane. Bu şapel kısa bir süre önce iki mutlu olaya tanıklık etmişti. Prens Harry ile Meghan Markle ve Prenses Eugenie ile Jack Brooksbank burada evlenmişti. Bu kez Prens Philip son yolculuğuna buradan uğurlanıyor.

Kraliçe 2. Elizabeth’in 73 yıllık eşi Prens Philip için devlet töreni değil kraliyet töreni yapılıyor. 1997 yılında Prenses Diana için 2002’de de Ana Kraliçe için kraliyet töreni düzenlenmişti.
Tahtın ikinci sıradaki varisi Prens Wililam, şapele eşi Kate Middleton ile birlikte gitti. Her ikisi de siyah giyinip siyah maske taktı. Middleton, tören için Kraliçe’nin koleksiyonunda yer alan inci ve elmas takıları taktı.

Dini tören öncesinde Winsdor Şatosu’nun bahçesinde askeri birliklerin geçişi gerçekleşti. Onlar yerlerini aldıktan sonra Milletler Topluluğu üyesi ülkelerin ordularını temsil eden askeri görevlilerin geçişi gerçekleşti.

Prens Philip’in naaşının bulunduğu tabut kendisinin tasarladığı askeri yeşil özel bir Land Rover’a konuldu.

Askerlerin omuzlarında getirilen tabut, daha sonra bu yeşil araca yerleştirildi.

Kraliçe 2. Elizabeth 73 yıllık eşi Prens Philip’e veda ettiği törene maskeli olarak katıldı. Kraliçe de tüm ailesi gibi yas giysileri içindeydi. Törende üniforma krizini önlemek isteyen Kraliçe, tüm aile üyelerinin yas giysileri içinde olmasını talep etmişti.

Cenaze aracının ardındaki kortejde Prens Philip’in çocukları, Prens Charles, Prenses Anne, Prens Andrew, Prens Edward ile torunları Prens Wililam, Peter Phillips, Prens Harry yer aldı. Araları kötü olan Prens William ile Prens Harry’nin arasında Prenses Anne’in oğlu Peter Phillips yer aldı. Peter Phillips, aynı zamanda Prens Philip’in en büyük torunu.

Prens Philip’in cenaze töreninde askeri bandonun seslendirdiği parçaları kendisi seçmişti. Seslendirilen eserler arasında Johann Sebastian Bach, Sir William Harris, Percy Whitlock, Louis Vierne, Ralph Vaughan Williams’ın eserleri yer aldı.
Prens Philip’in ailesi, onun naaşını taşıyan aracın ardından yürüyerek St. George’s Şapeli’ne ulaştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu