Türkiye

Ramazan Bayramı’nda kan bağışı çağrısı

Pandemi, ramazan ayı ve pandemiye bağlı tam kapanma süreci Kızılay’a yapılan kan bağışlarını olumsuz etkiledi. Azalan ulusal kan stoklarını yerine koyabilmek için Kızılay kan merkezleri Ramazan Bayramı boyunca da açık kalacak.

BURSA (İGFA) – Kızılay, eksilen kan stoklarını yerine koyabilmek için ramazan ayı boyunca kan merkezlerini açık tutma kararı aldı. www.kanver.org sitesinden randevu alanlar, kendilerine en yakın kan bağış merkezine giderek kan bağışı yapabilecek. Randevu alırken kendilerine gönderilen SMS’i kontrol noktalarında güvenlik kuvvetlerine göstermeleri muafiyet için yeterli olacak. 

Kızılay her gün yaklaşık 300 ekip ve 3 bin 500’den fazla personel ile gönüllü kan bağışçılarına hizmet veriyor. Kızılay ekipleri olağan zamanlarda her gün yaklaşık 8-9 bin ünite kan bağışı almakta, bunları çeşitli testlere tabii tutuyor, bileşenlerine ayırıyor ve bin 500’e yakın hastanede hasta ve yaralıların hizmetine sunuyor. Sayılan olumsuzluklar nedeniyle günlük kan bağışı sayısı 5 binlere kadar düştü. İhtiyaç olan bölüm Kızılay’ın ulusal kan stoklarından takviye edilerek karşılanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu