Türkiye

SpaceX’in mekiği Uzay İstasyonu’na ulaştı

ABD merkezli SpaceX’in, yeniden kullanılabilir kapsülü “Crew Dragon”, 4 astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) ulaştırdı.
Uzay teknolojisinde dünyanın en büyük özel şirketi bu gelişmeyle, son bir senede üçünce kez uzaya insanlı uçuş gerçekleştirmiş oldu.
NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden cuma günü fırlatılan uzay aracı, Hint Denizi üzerinde 420 kilometre yüksekliğe çıkarak ilk önce Dünya yörüngesine ulaştı. NASA tarafından yapılan açıklamada, Crew Dragon’ın gün içerisinde UUİ’ye ulaştığı duyuruldu.
4 astronotun istasyona ulaşmasıyla birlikte istasyondaki mürettebat sayısı 11’e yükseldi. UUİ’de 6 ay süreyle görevde bulunan diğer 4 astronot ise kendi Dragon uzak mekikleriyle Dünya’ya geri dönecek.
NASA astronotları Shane Kimbrough ve Megan McArthur, Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) astronotu Akihiko Hoshide ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Thomas Pesquet 24 Nisan tarihinden itibaren 6 ay boyunca istasyonda görev yapacak.
Öte yandan UUİ’ye ulaşan Megan McArthur, Crew Dragon’un ilk kadın pilotu ve diğer astronotlarla SpaceX kapsülüne binen 2. kişi olarak tarihe geçti.
NASA personel mekiği üretmeyi bıraktı, SpaceX Ruslardan bu görevi devraldı
SpaceX daha önce Crew Dragon mekiği ile UUİ’ye “Demo-1” adı verilen bir insansız test uçuşunu gerçekleştirmiş, ardından Mayıs 2020’de “Demo-2” adı verilen insanlı test uçuşu ile iki astronotu istasyona taşımıştı.
Şirketin “Crew-1” adını verdiği görev kapsamında, Kasım 2020’de 4 kişilik astronot ekibini uzay istasyonuna ulaştırmıştı.
“Crew-1 görevi”, NASA’nın Space Shuttle programını 2011’de sonlandırmasından sonra ABD’den uzaya yapılan ilk insanlı sefer olmuştu.
NASA’nın personel mekiği üretmeyi durdurması nedeniyle UUİ’de görevli astronot ve kozmonotlar, bundan önce Rus yapımı “Soyuz” mekikleriyle taşınıyordu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu