Türkiye

Thodex’te yeni perde: Kardeşler yakalandı

Türkiye’nin gündemine oturan dijital para borsalarından Thodex’in kurucusu firari Faruk Fatih Özer’in ağabeyi Güven Özer, İstanbul’da operasyonla gözaltına alındı. Güven Özer, 2 milyar dolarlık vurgun yapan kardeşi için, “Bizi de vurup gitti, nasıl böyle bir şey yaptı anlayamadım” ifadesini kullanmıştı.
İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Thodex’e yönelik soruşturma başlatılmış, illegal faaliyetleri gerekçe gösterilerek firmanın CEO’su Faruk Fatih Özer’in de aralarında olduğu 78 kişinin yakalanması için İstanbul merkezli 8 ilde eş zamanlı operasyon düzenlenmişti. Bugüne kadar 66 şüpheli yakalanırken, Faruk Fatih Özer hakkında İnterpol aracılığıyla kırmızı bülten çıkarıldı.
Aranan şüpheliler arasında Faruk Fatih Özer’in ağabeyi Güven Özer’in, İstanbul’un Pendik ilçesinde Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerce gözaltına alındığı öğrenildi. Şirketin ortakları arasında yer aldığı öğrenilen Özer, sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Bununla birlikte aranan 78 şüpheliden 66 kişi yakalanmış oldu.
Ayrıca Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in kız kardeşi Serap Özer de yakalandı.
“BİZİ DE VURUP GİTTİ”
Faruk Fatih Özer’in ağabeyi Güven Özer konuyla ilgili konuşmasında, “Kardeşim çok iyi bir insandı. Yıllardır da kripto para işleriyle uğraşıyor. Bizi de vurup gitti. Nasıl böyle bir şey yaptı, anlayamadım. Ben de şirkete gelip giderdim. Hakkımda bir soruşturma var mı bilmiyorum. Kardeşimin böyle bir şey yapacağını zannetmiyorum. Çok akıllı ve dürüst bir çocuk. Arkasında başka şeyler olabilir. Ben de gelişmeleri televizyonlarda takip ediyorum. Kardeşim yurtdışına gitmiş. Ona bir iki gündür ulaşamıyorum. Ne olduğunu anlamadım” ifadelerini kullanmıştı.
OLAYIN GEÇMİŞİ
Kripto para borsası Thodex’in kurucusu Fatih Faruk Özer, 2 milyar dolarlık vurgun ile Arnavutluk’a kaçmıştı. Yaklaşık 400 bin kişiyi mağdur eden Özer hakkında soruşturma başlatılmış, yakalanması için kırmızı bülten çıkarılmıştı. Özer ise bir açıklama yaparak, “Birkaç gün içerisinde Türkiye’ye dönüş yaparak adli makamlar ile işbirliği içerisinde gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlayacağım” demişti.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da şahsın banka hesaplarındaki 31 milyona el konulduğunu açıklamıştı. Soruşturma kapsamında şirket yöneticilerinin de aralarında bulunduğu birçok isim gözaltına alınmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu