Türkiye

Tokyo’da OHAL ilan edildi

Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında başkent Tokyo dahil 4 bölgede olağanüstü hal (OHAL) uygulanacağını açıkladı. Nisan 2020 ile Ocak 2021’de olmak üzere Japonya’nın farklı bölgelerinde daha önce 2 kez OHAL uygulanmıştı.
Başbakan Suga, düzenlediği basın toplantısında, COVID-19 vakalarının artış trendini koruduğu Tokyo metoropolü ile Osaka, Kyoto ve Hyogo eyaletlerinde OHAL şartlarının uygulanacağını söyledi.
Suga, kararı hükümete bağlı COVID-19 Danışman Heyeti’nin tavsiyesi sonrası aldığını belirterek, 4 bölgenin valisine tedbirleri artırmaları çağrısı yaptı.
29 Nisan-5 Mayıs dönemindeki “Oogon Şuukan” (Altın Hafta) tatil periyoduna işaret eden Suga, “Halk tatildeyken virüsün yayılmasına karşı odaklanmış şekilde kuvvetli önlemler almalıyız.” dedi.
COVID-19 Danışman Heyeti Başkanı Şigeru Omi de vaka düşüş trendinin yakalanamaması halinde OHAL süresinin uzatılacağını açıkladı.
Tokyo Olimpiyatları tamamen iptal edilebilir
Geçtiğimiz hafta, Başbakan Yoshihide Suga’dan sonra ülkenin en güçlü ikinci isimi Toşihiro Nikai, koronavirüsün daha da yayılması durumunda, Tokyo Olimpiyatları’nın tamamen iptali seçeneğinin düşünülebileceğini söylemişti.
Geçen yıl gerçekleşmesi beklenen Tokyo Olimpiyatları pandemi nedeniyle bu yıla ertelenmişti. 23 Temmuz’da başlaması planlanan oyunların bir daha ertelenmeyeceği belirtilmişti.
Liberal Demokrat Parti Genel Sekreteri Toşihiro Nika, katıldığı bir televizyon programında, “İptal opsiyonu doğal olarak hep masada olacak. Oyunları güvenli bir şekilde yapamayacağımıza kanaat getirirsek tamamen iptal etmek zorunda kalabiliriz” diye konuşmuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu