Türkiye

Turkcell, Superonline için düğmeye bastı

Turkcell denildiğinde akıllara GSM operatörü geliyor olsa da, şirketin birçok alt faaliyet alanı bulunuyor. Bunlardan en büyüğü olan internet servis sağlayıcısı Superonline için halka arz sürprizi ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Ancak konu hakkında şirket tarafından yapılan resmi bir açıklama bulunmuyor.
Bloomberg’e konuşan kaynaklara göre şirket bankalar ile görüşmelere başlamış durumda.Superonline halka arz iddiaları hissilerde etkisini gösterdi.
Turkcell Superonline’ın halka arzı konusundaki ilgilerini ölçmek için yerel ve uluslararası bankalarla görüşmelerin başladığı, sürecin özel olduğu için tanımlanmamasını istediği dile getirildi. Yatırımcı talebinin yetersiz görülmesi halinde Turkcell halka arzın ertelenebileceğini söyledi.
Bu gelişmenin ortaya çıkması sonrasında. hisseler günün erken saatlerinde yüzde 2,8’lik bir düşüş yaşadı. Ancak durum kısa sürede tersine döndü ve yüzde 1,2’lik bir artış gözlendi.Eğer süreç başarıyla tamamlanırsa Superonline halihazırda halka açık bir şirket olan Turkcell’in borsada işlem gören ilk iştiraki olacak. Tek işi internet hizmetleri sağlamak olan yerel şirketler arasından halka açılan ilk isim de yine Superonline olacak.
Turkcell İcra Kurulu Başkanı Murat Erkan geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, şirketin yönetimi ve hissedarlarının, Superonline, kule operatörü Global Tower ve ödeme hizmetleri şirketi Paycell de dahil olmak üzere çeşitli birimlerde blok satış veya halka arz yoluyla hisselerin elden çıkarılması olasılığını tartıştıklarını söylemişti.
Geçen yıl Superonline, faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi gelir ve kazançlarda çift haneli büyüme sağlamış, Borsa İstanbul’da da ciddi yükselme sağlamıştı.
Turkcell’in web sitesinde yaptığı yatırımcı sunumuna göre, cirosu 2020’de 5.54 milyar liraya (680 milyon dolar) ulaşırken, Ebitda bir önceki yıla göre% 20 artarak 2,9 milyar liraya ulaştı.
Türkiye’nin en büyük operatör şirketi olan Turkcell’in internet ayağı olan Superonline’nın akıbeti önümüzdeki günlerde kesinlik kazanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu