Türkiye

Van Gölü finale kaldı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), içerisinde bir Van Gölü fotoğrafının da bulunduğu Tournament Earth (Dünya Turnuvası) adlı fotoğraf yarışmasını başlatmıştı. Yarışmada Türkiye‘yi temsil eden uzaydan çekilmiş Van Gölü fotoğrafı finale kaldı.
8 Mart’ta başlayan ve 20 yıl boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan astronotlar tarafından çekilmiş eşsiz doğal güzelliklerin rekabet ettiği fotoğraf yarışması 32 fotoğraf ile başlamıştı.
Van Gölü ve Hareket Halindeki Yıldızlar finalde yarışacak
Çeyrek finalde Van Gölü ve 2015’te Filipinler’de meydana gelen Maysak Tayfunu‘nun gözü arasında kıyasıya bir rekabet yaşanmıştı. Oylama sonucunda Van Gölü, yüzde 52,5 oyla yarı finale çıkarak yarışmadaki en iyi 4 fotoğraf arasına girmişti. Yarı finalde ise Bahamalar üzerindeki  Castellanus bulut kulesine karşı oyların yüzde 94‘ünü alarak finale kalmayı başardı.
Van Gölü
Karbonat türleri ve tuzları bakımından zengin olan havza, dünyanın en büyük alkali gölüdür.
Finalde ise Astronot Don Pettit tarafından 2012 yılında uzun pozlama tekniği ile çekilen Amerika kıtası üzerinde ”hareket halindeki yıldızlar” fotoğrafıyla, 2016 yılında astronot Kate Rubins tarafından çekilen alkali bir göl olan Van Gölü yarışacak.
Uzaydan çekilmiş düzinelerce uzun pozlu fotoğraftan oluşan bir derleme, yıldızları çarpıcı halkalara, şehir ışıklarına ve yangınları renkli çizgilere dönüştürüyor.
NASA’nın final türü için nasıl oy kullanılır?
NASA’nın Dünya Yarışması için son turdaki oylamalar 12 Nisan‘da sona erecek. Nasa’nın internet sitesinden fotoğrafların büyütülmüş hallerini ve haklarında daha fazla bilgi edilerek oy verme imkanı bulabilirsiniz. Hemen şu bağlantıya tıklayarak yarışmanın adresine ulaşabilir ve oyunuzu kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu