Türkiye

Bitmeyen Covid: 3 aydan uzun sürüyor

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre COVID-19 geçiren 10 hastadan 1’inin yakınmaları 12 haftadan daha uzun sürüyor. Etkilerinin haftalarca, aylarca sürdüğü vakalara ‘long Covid’ yani ‘uzun Covid’ ya da bitmeyen Covid’ deniyor.
Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre, COVID-19 geçiren 10 hastadan 1’nin yakınmaları 12 haftadan daha uzun sürüyor. Bu vakalara da ‘long Coivd’ yani ‘uzun Covid’ ya da ‘bitmeyen Covid’ deniyor.
Özelllikle virüsü ağır atlatan hastalarda bu durum daha sık görülürken ABD ve Avrupa’da bu hastalar için rehabilitasyon merkezleri açılıyor. Uzun Covid geçiren hastaların iyileşme süreleri, solunum egzersizleri, psikliyatrik destek verilen rehabilitasyon merkezlerinde kısalıyor.
PANİK ATAK GÖRÜLÜYOR
COVID-19’u ağır şekilde atlatan kişilerde kaygı bozukluğu, panik atak, takıntı daha fazla görülebiliyor. Türkiye Psikiyatri Denerği’nden Dr. Şahut Duran, “Bireysel olarak başvurularda COVID-19 öncesi herhangi bir kaygı bozukluğu yokken hastalık sonrasında endişe, kaygı, tekrar hastalanma korkusu, ölüm korkusu görebiliyoruz. Ancak bu yüzyılda ilk defa bir pandemi yaşadığımız için aslında fiziksel ruhsal anlamda neden olduğu sıkıntıları yeni yeni öğreniyoruz” dedi.
BELİRTİLERİ NELER?
-Sürekli yorgun olmak
-Nefes darlığı
-Endişe ve depresyon
-Çarpıntı
-Göğüs ağrıları
-Eklem veya kas ağrısı
-Kafa karışıklığı, unutkanlık ve odaklanma sorunu ile kendisini gösteren beyin sisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu