Türkiye

Gazeteler basılıda kaybettiği okuyucuyu dijitalde yakaladı

Pandeminin etkisiyle artan internet kullanımı, habere erişim yöntemlerini de dijitale taşıdı. Türkiye’deki basılı gazetelerin tirajları, son 1 yılda yüzde 14,11 düştü.

İSTANBUL (İGFA) – Koronavirüs ile birlikte sadece iş yapış şekilleri değil, günlük rutinler de dijitalleşti. Bunların başında da haber ve gündem takibi geldi. İnternet kullanımının her geçen gün yaygınlaşmasıyla beraber basılı yayınlara olan ilgi azalırken, pandeminin de etkisiyle tirajlardaki düşüş hızla devam etti. 
B2Press’in açıkladığı verilere göre, Türkiye’de 2020’nin Mart ayında toplam 1,8 milyon olan gazete tirajları, 2021’in aynı döneminde yüzde 14,11 azalarak 1,6 milyona düştü. Buna göre basılı gazeteler son 1 yılda toplam 268 bin 12 baskı firesi verdi. 
En yüksek tiraj kaybı, 57 bin 666 ile Sözcü gazetesinde görüldü. Online haber sitelerine yönelim artarak devam ederken, hurriyet.com.tr günlük 7,6 milyon ziyaret sayısıyla Türkiye’nin en fazla ziyaret edilen online haber sitesi oldu. 
Web verilerini de inceleyen B2Press, son bir yılda online haber sitesindeki günlük ziyaret sayısını en çok artıran basılı gazetelerin başında yüzde 69 ile Karar geldiğini belirledi. Tirajı düşen ancak dijital medyadaki ziyaret sayısını artıran gazeteler arasında Hürriyet, Türkiye, Milliyet, Yeni Şafak, Fanatik, Fotomaç, Korkusuz ve Cumhuriyet de yer aldı. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu